RAPORT

Tusk kontra Tusk

Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka dziękuje sędziom TK: To historyczne orzeczenie

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie stowarzyszenia przez CBOS, 92,1 proc. Polaków popiera zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością (fot.  PAP/Tomasz Gzell)
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie stowarzyszenia przez CBOS, 92,1 proc. Polaków popiera zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z uznaniem i wdzięcznością przyjęło wyrok Trybunału Konstytucyjnego – czytamy w specjalnym oświadczeniu jednej z największych organizacji pro-life w Polsce. Trybunał orzekł dziś, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Jest wyrok TK ws. dopuszczalności aborcji embriopatologicznej

Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo...

zobacz więcej

„Dziękując sędziom Trybunału Konstytucyjnego za to historyczne orzeczenie, apelujemy jednocześnie do Prezydenta, Rządu i Parlamentarzystów o inicjatywę ustawodawczą mającą na celu realne zwiększenie pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością” – piszą prezes stowarzyszenia Wojciech Zięba oraz sekretarz zarządu Magdalena Guziak-Nowak.

Jak podkreślają w oświadczeniu, z badań przeprowadzonych w styczniu i lutym br. przez CBOS wynika, że „92,1 proc. Polaków popiera zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością, z budżetu państwa. >br>
„Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka postuluje zwiększenie wsparcia dla takich rodzin poprzez podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego o co najmniej 2 tys. zł miesięcznie, co znacząco ułatwi ponoszenie kosztów życia, leczenia i rehabilitacji. Niezbędne jest również umożliwienie opiekunom pobierającym świadczenia pielęgnacyjne wypracowywania dochodów w oparciu np. o umowy cywilnoprawne” – czytamy w oświadczeniu.

„Jako organizacja charytatywna świadcząca m.in. pomoc materialną na rzecz rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością deklarujemy gotowość do konsultacji i współpracy” – zapewniają autorzy listu.

Stowarzyszenie zostało założone przez znanego działacza pro-life, nieżyjącego już dr. inż. Antoniego Ziębę, wieloletniego przyjaciela kard. Karola Wojtyły. Przyjaźń trwała także podczas pontyfikatu Jana Pawła II.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej