RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka dziękuje sędziom TK: To historyczne orzeczenie

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie stowarzyszenia przez CBOS, 92,1 proc. Polaków popiera zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością (fot.  PAP/Tomasz Gzell)
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie stowarzyszenia przez CBOS, 92,1 proc. Polaków popiera zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z uznaniem i wdzięcznością przyjęło wyrok Trybunału Konstytucyjnego – czytamy w specjalnym oświadczeniu jednej z największych organizacji pro-life w Polsce. Trybunał orzekł dziś, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Jest wyrok TK ws. dopuszczalności aborcji embriopatologicznej

Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo...

zobacz więcej

„Dziękując sędziom Trybunału Konstytucyjnego za to historyczne orzeczenie, apelujemy jednocześnie do Prezydenta, Rządu i Parlamentarzystów o inicjatywę ustawodawczą mającą na celu realne zwiększenie pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością” – piszą prezes stowarzyszenia Wojciech Zięba oraz sekretarz zarządu Magdalena Guziak-Nowak.

Jak podkreślają w oświadczeniu, z badań przeprowadzonych w styczniu i lutym br. przez CBOS wynika, że „92,1 proc. Polaków popiera zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością, z budżetu państwa. >br>
„Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka postuluje zwiększenie wsparcia dla takich rodzin poprzez podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego o co najmniej 2 tys. zł miesięcznie, co znacząco ułatwi ponoszenie kosztów życia, leczenia i rehabilitacji. Niezbędne jest również umożliwienie opiekunom pobierającym świadczenia pielęgnacyjne wypracowywania dochodów w oparciu np. o umowy cywilnoprawne” – czytamy w oświadczeniu.

„Jako organizacja charytatywna świadcząca m.in. pomoc materialną na rzecz rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością deklarujemy gotowość do konsultacji i współpracy” – zapewniają autorzy listu.

Stowarzyszenie zostało założone przez znanego działacza pro-life, nieżyjącego już dr. inż. Antoniego Ziębę, wieloletniego przyjaciela kard. Karola Wojtyły. Przyjaźń trwała także podczas pontyfikatu Jana Pawła II.

źródło:
Zobacz więcej