RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tu za brak maseczki można na dwa lata trafić do więzienia

Osoby, które nie respektują wprowadzonych ograniczeń, mają być w Etiopii surowo karane (fot. Minasse Wondimu Hailu/Anadolu Agency via Getty Images)

Na dwa lata można trafić w Etiopii do więzienia za celowe naruszanie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – oświadczyło tamtejsze biuro prokuratora generalnego. Taka kara może spotkać osoby, które nie noszą maseczek w miejscu publicznym czy też witają się poprzez podanie ręki.

W Brazylii zmarł uczestnik badań klinicznych szczepionki na Covid-19

W Brazylii zmarł ochotnik biorący udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw Covid-19, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Nowe prawo zezwala na karę grzywny i pozbawienia wolności do dwóch lat dla każdego, kto łamie wprowadzone restrykcje.

Zakazane jest m.in. podawanie rąk. W miejscu publicznym należy nosić maseczkę, a przy stole mogą siedzieć nie więcej niż dwie osoby. Trzeba też zachowywać dystans „dwóch dorosłych kroków” od innych ludzi.

Etiopia w kwietniu ogłosiła stan wyjątkowy, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Został on zniesiony we wrześniu. Teraz władze obawiają się, że osłabienie mobilizacji społecznej może ponownie doprowadzić do gwałtownego wzrostu zachorowań.

Do tej pory etiopskie Ministerstwo Zdrowia odnotowało 91,118 przypadków COVID-19. Zmarły 1384 osoby, a wyzdrowiało 44506. Epidemia osiągnęła swój szczyt pod koniec sierpnia, ale ze względu na ograniczoną liczbę testów trudno jest poznać prawdziwy obraz sytuacji.

źródło:
Zobacz więcej