RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sejm przyjął ustawę covidową. Projekt PiS poparła zdecydowana większość posłów

Posłowie w czwartek zagłosowali za przyjęciem tzw. ustawy covidowej. Zakłada ona między innymi podwyższenie wynagrodzeń dla lekarzy walczących z COVID-19 i brak kar dla medyków za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych. Za przyjęciem projektu ustawy PiS głosowało 423 posłów, przeciw było 11, wstrzymało się – 9.

Więcej łóżek covidowych. Resort zdrowia współpracuje już ze szpitalami prywatnymi

W wyniku rozmów z sektorem prywatnym, baza łóżek na cele covidowe powiększy się o 1046 łóżek z personelem medycznym. To realne wsparcie 18...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę. Posłowie rozpatrywali przepisy z czterech projektów ustaw związanych ze zwalczaniem epidemii – Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL.

Głównym projektem została propozycja PiS. Zakłada ona między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę „dobrego Samarytanina” – brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia osób zakażonych koronawirusem.

Podczas prac w komisji zdrowia przyjęto do projektu poprawki. Jedna z nich zakłada, że żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej, delegowani do zadań przy epidemii, będą mieli prawo do 100-procentowego uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji. Takie prawo zyskają też pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19, a także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Koronawirus: tylu zakażeń jeszcze nie było, najnowsze dane resortu zdrowia

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób – to najwięcej od początku trwania pandemii. W ostatnich...

zobacz więcej

Ustawa nakazuje obowiązek noszenia maseczek i przyłbic. Sprzedawcy będą mogli odmówić obsłużenia klientów bez zasłoniętej twarzy. Przyjęto też poprawki, dzięki którym na przykład ratownicy medyczni czy wojskowi przejdą szkolenie, by móc pobierać wymazy do testów na obecność koronawirusa.

Zgodnie z ustawą do pracy w szpitach zajmujących się pacjentami z COVID-19 będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej. Taką zgodę będzie można przyznać „osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium państw UE”.

Podczas prac nad przepisami przyjęto też poprawkę mówiącą o tym, że „w razie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby samorząd może dokonać zamówień na usługi lub dostawy bez zastosowania przepisów prawa zamówień publicznych, ale w terminie 14 dni musi zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o firmie lub podać imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę na wykonanie zamówienia”. Przywrócono też przepisy mówiące, że nie będzie można oddelegować do pracy osoby wykonującej zawód medyczny, która ma dziecko do 14 lat.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami marszałka Tomasza Grodzkiego, izba zajmie się nią w poniedziałek 26 października. Posiedzenie ma się rozpocząć o 16.00.

Do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym zgłosiło się już 1250 osób

Od środy do czwartku do godz. 10. zgłosiło się ponad 1250 osób chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie, który powstaje na terenie...

zobacz więcej

Izba przyjęła informację premiera

Sejm przyjął też informację premiera w sprawie stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa. O jej odrzucenie wnioskował klub Lewicy.

Za przyjęciem informacji premiera opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 214, a 3 wstrzymało się od głosu.

Przedstawiając w środę w Sejmie informację o stanie przygotowań państwa do walki z pandemią premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd ma cztery główne linie obrony. Wskazał na rygory i obostrzenia, system ochrony zdrowia, tworzenie dodatkowych łóżek szpitalnych i tworzenie szpitali tymczasowych. Prezes Rady Ministrów zaapelował o zgodę, solidarność i współpracę ponad podziałami. Premier wskazał na konieczność nastawienia się na dłuższą walkę z pandemią, bo jak stwierdził – „dziś nikt nie wie, ile on potrwa”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd będzie walczył z epidemią bez zamykania gospodarki. Przypomniał, że podczas pierwszej fali epidemii dzięki błyskawicznej reakcji rządu udało się utrzymać 5 mln miejsc pracy.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, 168 osób zmarło. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 214 686 zakażeń, 4019 osób zmarło.

źródło:
Zobacz więcej