RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Solidarność” wychodzi z RDS. Wiceminister rozwoju: To nie czas na podział

Wiceminister Olga Semeniuk do szefa „Solidarności": Apeluję o powrót do stołu obrad. Wspólnie walczymy i wygramy z pandemią (fot. PAP/Rafał Guz)

– Podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym składamy rezygnację z członkostwa w RDS - poinformował w czwartek na konferencji przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. To reakcja na zmianę przedstawicieli rządu w Radzie Dialogu Społecznego, której w środę dokonał prezydent. Na decyzję związku zareagowała powołana wczoraj do Rady wiceminister rozwoju, pracy i technologii, apelując o „powrót do stołu rozmów”. „To nie czas na podział, wyjście czy podważanie decyzji” – napisała w mediach społecznościowych Olga Semeniuk.

Działania rządu dotyczące koronawirusa. W sondażu zapytano o ich ocenę

Polacy w większości popierają podjęte przez rząd działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa – pokazuje najnowsze...

zobacz więcej

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania przez prezydenta nowych członków ze strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego.

Nowo powołani członkowie to: wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, a także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialnego za dialog.

„Solidarność” krytykuje zwłaszcza osobę Jarosława Gowina, określając go jako skrajnego liberała. Po jego nominacji na wicepremiera w czasie rekonstrukcji rządu szef związku stwierdził, że to „krok w kierunku konfliktu z Solidarnością”.

W czwartek Piotr Duda powiedział na konferencji, że powodem rezygnacji związkowców jest jest „bezprawne powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu Społecznego". Według związkowców, specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pozbawiła prezydenta prawa do powoływania nowych członków RDS. – Domagamy się jak najszybszego procedowania tej ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym albo jej nowelizacji – mówił Duda na konferencji.

Prezydent zaprosił premiera i ministrów. Spotkanie w BBN w sprawie epidemii

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek wieczorem z premierem Mateuszem Morawieckim i innymi członkami rządu, by omówić kwestie związane z...

zobacz więcej

Na to stanowisko zareagowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. „Z atencją wsłuchuję się w słowa przewodniczącego Piotra Dudy. Panie przewodniczący, to nie czas na podział, wyjścia czy podważanie decyzji. To czas na wspólnotę, solidarność i dialog. Apeluję o powrót do stołu obrad. Wspólnie walczymy i wygramy z pandemią” – napisała w mediach społecznościowych.

Z członkostwa w Radzie Dialogu Społecznego zrezygnowali przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda oraz Bogdan Kubiak, Henryk Nakonieczny, Wojciech Ilnicki, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Waldemar Sopata i Leszek Walczak. Podczas środowych nominacji do Rady prezydent Andrzej Duda zauważył, że „trudny czas pandemii, kiedy decyzje podejmowane są szybko, często radykalnie, jest z pewnością czasem w dziejach, który wymaga szczególnego nacisku na dialog społeczny”. Mówił, że w tym czasie potrzebna jest „szybka konsultacja społeczna, wymagająca wzajemnego zrozumienia i wzajemnego współdziałania”.

Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r., na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Zadaniem Rady jest m.in. prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności i spójności społecznej polskiej gospodarki.

źródło:
Zobacz więcej