RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy krytykują Polskę ws. COVID-19. Sami odnotowali kolejny rekord

Koronawirus. Polsce nie szczędzono słów krytyki (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)

„Polski rząd jest zbyt dumny, by poprosić Niemców o pomoc w walce z pandemią” – taką ocenę można znaleźć w najnowszym „Die Welt”. Dziennik sugeruje, że skoro liczba zakażeń w Polsce rośnie, to – podobnie jak Czechy, powinniśmy skorzystać ze wsparcia zachodniego sąsiada. Tymczasem Instytut Roberta Kocha przyznał, że Niemcy sami odnotowali kolejny rekord zakażeń, a sytuacja w ich kraju jest „bardzo poważna”.

Potężne zmiany w walce z koronawirusem. Piecha: Jestem bardzo zadowolony

Sejmowa komisja zdrowia po ponad 11 godzinach zakończyła prace nad projektami związanymi z walką z COVID-19. – Dyskusja momentami była bardzo...

zobacz więcej

O opinii zamieszczonej w gazecie „Die Welt” informuje stacja Deutsche Welle. Jak czytamy na jej portalu, sytuacja w naszym kraju została przedstawiona bardzo poważnie i porównana do tej, jaka na wiosnę miała miejsce we Włoszech. Przypomnijmy, że z południa kontynentu dobiegały wówczas informacje o setkach zgonów i przepełnionych kostnicach.

Niemiecki dziennik pisze, że polski rząd, inaczej niż Czechy, nie zamierza skorzystać z pomocy Niemiec w walce z pandemią koronawirusa. Powołuje się przy tym na wypowiedź szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, który w wywiadzie radiowym potwierdził, że Polska będzie korzystać ze własnych zasobów.

W tekście wspomniano, że decyzją rządu Stadion Narodowy w stolicy jest właśnie przekształcany na szpital tymczasowy. „Ale proszenie o pomoc nie pasuje do strategii komunikacyjnej polskiego rządu, a zwłaszcza proszenie Niemców, które w Polsce są zawsze obwiniane o całe zło w UE” – komentuje „Die Welt”.


Konfederacja ostro ws. epidemii. Chcą rewolucyjnych zmian w szkołach

Od rana posłowie debatują ws. projektów związanych z walką z COVID-19. Rządzący i opozycja zaczynają dochodzić do porozumienia, co wywołuje ogromny...

zobacz więcej

Tymczasem niemiecki Instytut Roberta Kocha donosi, że Republika Federalna Niemiec stoi w obliczu „bardzo poważnego wzrostu zachorowań”. W ciągu ostatniego tygodnia służby medyczne odnotowują kolejne rekordy liczby zakażeń.

Szef centrum kontroli chorób Lothar Wieler przekazał, że w czwartek pojawiła się niespotykana dotąd liczba – ponad 11 tysięcy nowych przypadków. Stwierdził, że „przestrzeganie restrykcji może jednak doprowadzić do opanowania wirusa”.

W Niemczech od wielu tygodni trwa ostry spór o metody walki z epidemią. Wiele do powiedzenia mają władze landów. Gdy jedne regiony wprowadzały niedawno godzinę policyjną, ograniczenia w zakupach alkoholu czy zakaz spotkań powyżej 10 osób, inne przed tym się broniły.

W tekście „Die Welt” Polska była ponadto kilkukrotnie porównywana z Czechami. Pacjenci z tego kraju częściowo są już leczeni w Niemczech. Czechy mają jednak obecnie najwyższy odsetek pozytywnych testów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich dni ponad jedna czwarta wykonywanych badań potwierdza obecność COVID-19. W ostatnich 24 godzinach odnotowano tam prawie 15 tysięcy nowych zakażeń.

– Czechy przeżywają ciężkie czasy. Rośnie liczba przypadków koronawirusa. Szpitale potrzebują sprzętu medycznego. UE jest tutaj, aby pomóc – zapowiedziała już w sieci Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. – Dzwoniłam do premiera Andreja Babisa, aby mu powiedzieć, że szybko wysyłamy pierwszy zestaw 30 respiratorów z naszej rezerwy RescEU. Nadejdzie większe wsparcie – zapewniła.

źródło:
Zobacz więcej