RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konfederacja ostro ws. epidemii. Chcą rewolucyjnych zmian w szkołach

Koronawirus w Polsce. Konfederacja przeciwna obostrzeniom (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)

Od rana posłowie debatują ws. projektów związanych z walką z COVID-19. Rządzący i opozycja zaczynają dochodzić do porozumienia, co wywołuje ogromny sprzeciw Konfederacji. Grzegorz Braun porównał walkę z epidemią do „apartheidu”. Z kolei Janusz Korwin-Mikke zaproponował, by uczniów szkół rozdzielić na klasy męskie i żeńskie. Zaznaczył, że ograniczy to liczbę zakażeń, a także wyhamuje zawieranie „małżeństw rówieśniczych, które rozpadają się po kilkunastu, a nawet kilku latach”.

Potężne zmiany w walce z koronawirusem. Piecha: Jestem bardzo zadowolony

Sejmowa komisja zdrowia po ponad 11 godzinach zakończyła prace nad projektami związanymi z walką z COVID-19. – Dyskusja momentami była bardzo...

zobacz więcej

W środę późno w nocy posłowie zakończyli posiedzenie komisji zdrowia i analizę wielu poprawek. Prace dotyczyły projektów związanych z walką z koronawirusem. Ostatecznie jako wiodący przyjęto projekt PiS i znaczną część propozycji składanych przez wiceszefa Sejmowej Komisji Zdrowia Bolesława Piechę.

W czwartek rano do dalszych prac w tej sprawie przystąpił Sejm. W czasie debaty największe niezadowolenie wprowadzanymi zmianami wyrażali działacze Konfederacji.

– Pan premier powiedział, że będzie rekomendował, aby cała Polska stała się czerwoną strefą – mówił z sejmowej mównicy Artur Dziambor. Polityk krytykował zamykanie restauracji, barów i saun. – To tutaj w Sejmie siedzicie bliżej siebie niż na przykład na siłowni – przekonywał.

– Pod pretekstem walki z mniemaną pandemią totalniacka władza w pełnym porozumieniu z tresowaną opozycją proceduje właśnie ustawowe ramy nowego apartheidu, segregacji, na razie dla niezamaskowanych, jutro dla nieszczepionych – oświadczył z kolei Grzegorz Braun. Jego koledzy z partii od wielu tygodni krytykują bowiem obowiązek noszenia maseczek, nazywając je m.in. „kagańcami”.

Dobromir Sośnierz stwierdził, że parlamentarzyści tworzą procedury, które „wyolbrzymiają pandemię w tabelkach”. Zaznaczył, że jeśli zmarły pacjent miał potwierdzone zakażenie koronawirusem, w karcie zgonu jako przyczynę wyjściową podaje się COVID-19. – W ten sposób podbijacie sobie statystyki – ocenił.

Więcej obostrzeń, zajęcia zdalne w podstawówkach. Konferencja premiera

Ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem odnotowano w Polsce minionej doby. Zgodnie z rekomendacjami premiera cały kraj zostanie prawdopodobnie objęty...

zobacz więcej

Największe zaskoczenie przysłuchujących się debacie posłów wywołało jednak wystąpienie Janusza Korwin-Mikkego.

– Proponujemy, by poczynając od drugiego semestru roku szkolnego 2021 r. w szkołach podstawowych i liceach wprowadzić podział uczniów na klasy według płci. W szkołach zawodowych i specjalnych uzależnić to od decyzji dyrektora – mówił.

Polityk Konfederacji zapewniał, że podział na płcie zmniejszy interakcje między uczniami, co znacznie ograniczy możliwość zarażenia się koronawirusem.

– Ma to też aspekt dalekosiężny – zaznaczył. Stwierdził, że jesteśmy jedynym środowiskiem, w którym ma miejsce koedukacja, „bo w cywilizowanych narodach koedukacji się nie stosuje”. Przekonywał, że przez kontakt kobiet z mężczyznami spada też poziom nauczania.

– Koedukacja spowodowała również inne tragiczne zjawisko, a mianowicie pojawienie się małżeństw rówieśniczych, które rozpadają się po kilkunastu, a nawet kilku latach. Byłoby dobrze, aby połączyć jedno z drugim i przy okazji walki z koronawirusem naprawić ten błąd i ślepą ścieżkę, na którą weszła edukacja kilkadziesiąt lat temu – podkreślił.

Przypomnijmy, że minionej doby w Polsce odnotowano rekordowe ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem. Zgodnie z rekomendacjami premiera cały kraj zostanie prawdopodobnie objęty czerwoną strefą. Politycy PiS chcą też zmienić prawo tak, by m.in. lekarze walczący z epidemią otrzymywali 200 proc. wynagrodzenia, wprowadzić klauzulę „dobrego samarytanina” oraz zwiększyć liczbę uprawnionych do wykonywania pacjentom wymazów.

źródło:
Zobacz więcej