RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strategiczna fuzja gazowych spółek na polskim rynku

Głównym celem połączenia jest zwiększenie efektywności zarządzania procesami inwestycyjnymi, które do czasu połączenia były odrębnie realizowane przez spółki (fot. Shutterstock/Oil and Gas Photographer)

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. oraz Polskie LNG S.A. podpisały porozumienie w sprawie planu połączenia spółek – poinformował Gaz-System.

Nord Stream 2: Sankcje USA dotkną 120 firm z 12 krajów Europy

Rozszerzenie przez USA sankcji w związku z gazociągiem Nord Stream 2 dotknie 120 firm z co najmniej 12 państw europejskich, w tym inwestorów i...

zobacz więcej

Połączenie nastąpi na podstawie artykułu 492 § 1 kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Polskie LNG na Spółkę Gaz-System.

„Głównym celem połączenia jest zwiększenie efektywności zarządzania procesami inwestycyjnymi, które do czasu połączenia były odrębnie realizowane przez spółki” – poinformowano.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki – odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Według komunikatu, w ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

Fiskus zablokuje także prywatne konta

Skarbówka będzie mogła blokować prywatne rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe i rachunki lokat terminowych, jeśli będą one...

zobacz więcej

W ocenie spółki dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z państwami sąsiednimi wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Spółka realizuje projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej.

Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która zarządza terminalem LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

źródło:

Zobacz więcej