RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężne zmiany w walce z koronawirusem. Piecha: Jestem bardzo zadowolony

Ustawa covidowa. Poseł PiS Bolesław Piecha komentuje (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Sejmowa komisja zdrowia po ponad 11 godzinach zakończyła prace nad projektami związanymi z walką z COVID-19. – Dyskusja momentami była bardzo emocjonalna, ale efekt końcowy, czyli przyjęcie projektu z poprawkami, został poparty zdecydowaną większością głosów – mówi portalowi tvp.info Bolesław Piecha (PiS). Polityk, który podczas nocnych prac zgłosił najwięcej przyjętych później poprawek, mówi nam, z których pięciu zmian jest najbardziej zadowolony.

Marszałek Grodzki podał, kiedy Senat rozpatrzy przepisy dot. walki z epidemią

– Posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek o godz. 16 od rozpatrzenia przepisów dotyczących walki z epidemią – poinformował w środę...

zobacz więcej

Posiedzenie komisji zdrowia rozpoczęte w środę o godz. 14 trwało do późnych godzin nocnych. Parlamentarzyści analizowali dziesiątki poprawek. Ostatecznie jako wiodący przyjęto projekt PiS i znaczną część propozycji składanych przez wiceszefa Sejmowej Komisji Zdrowia Bolesława Piechę. Posłowie przychylili się jednak również do części propozycji składanych przez Lewicę i PSL.

– Jestem bardzo zadowolony. Dyskusja momentami była bardzo emocjonalna, ale efekt końcowy, czyli przyjęcie projektu z poprawkami, został poparty zdecydowaną większością głosów. Cel został więc osiągnięty w konsensusie. Jest to bardzo rozległa regulacja przyjęta na czas pandemii, ale cieszę się, że zyskała tak duże poparcie – mówi portalowi tvp.info Piecha.

Były wiceminister zdrowia dodaje, że „musimy być elastyczni na wyzwania, które pandemia nam jeszcze przyniesie, ale zrobiliśmy ważny krok”.

– Przede wszystkim udało nam się zabezpieczyć konieczność noszenia maseczek. Nie będzie już więcej kontrowersji, bo przyjęliśmy to w ustawie – wskazuje Piecha.

Kto będzie mógł robić wymazy?

Dziś ważna decyzja TK. „Pomysł, aby uśmiercać dzieci chore, jest odrażający”

Trybunał Konstytucyjny ma się zająć w czwartek wnioskiem grupy posłów, o sprawdzenie konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej. Ruchy lewicowe...

zobacz więcej

Polityk zaznacza, że po drugie posłowie dali zielone światło dla tak zwanej „klauzuli samarytanina”.

– Zwłaszcza ci lekarze, którzy są bez specjalizacji, a zostaną oddelegowani do pracy z zakażonymi koronawirusem, za niezawinione błędy nie będą karani. Takie błędy w każdej działalności się zdarzają, ale nie chcieliśmy, by tu pojawiały się jakieś postępowania – twierdzi Piecha.

– Po trzecie udało nam się podsumować sprawy zamówień publicznych i możliwości korzystania z ustawy w tej sprawie – wymienia dalej polityk. Tłumaczy, że chodziło o usprawnienie procesu budowy, przebudowy czy remontu miejsc w szpitalach i szpitalach polowych.

– Co ważne, w placówkach tymczasowych znieśliśmy rygorystyczny przepis dotyczący warunków techniczno-sanitarnych. Wiadomo, że przerabiając na przykład sanatorium, nie da się go dostosować tak, by spełniało wszystkie wymogi oddziału szpitalnego. Rozporządzenie ministra w tej sprawie jest bardzo szczegółowe, bo reguluje nawet kwestię położenia kaloryfera. Dobrze, że udało się to uelastycznić – mówi.

Piecha zaznacza, że kolejna z ważnych przyjętych w nocy spraw to nadanie dodatkowych uprawnień osobom współpracującym z ratownictwem medycznym. – Chodziło o to, by po przeszkoleniu mogli oni pobierać wymazy. Chcieliśmy wzmocnić tę możliwość lepszej obsługi potencjalnie zakażonych pacjentów – wyjaśnia.

Dodatkowe pieniądze dla walczących z epidemią

Nawet 1 tys. zł za brak maseczki. Mocny komentarz posła, który przeszedł COVID-19

Projekt ustawy zgłoszonej przez PiS wzmocni pozycję straży miejskiej i służby ochrony kolei ws. egzekwowania obowiązku zakrywania ust i nosa....

zobacz więcej

Jako piąty punkt polityk Prawa i Sprawiedliwości wymienia propozycję, by szerokie grupy pracowników medycznych, ale również policji, wojska czy straży miejskiej, które pracują przy zwalczaniu epidemii, miały możliwość skorzystania ze 100 proc. zasiłku chorobowego. – A nie tak, jak jest obecnie, opiewającego na 80 proc. ich podstawowego wynagrodzenia – podkreśla.

– Punkt dotyczący finansów zakładał również zwiększenie płacy tych ludzi, nie tylko lekarzy, którzy będą pracować wśród chorych z COVID-19. Ich płaca będzie wynosiła 200 proc. – deklaruje w rozmowie z portalem tvp.info Piecha.

Sejm od rana zajmuje się sprawozdaniem komisji. Odbędzie się również głosowanie nad projektem. Z kolei w poniedziałek propozycjom zmian w prawie ma się przyjrzeć Senat. Politycy PiS sugerowali, że senatorowie powinni przyspieszyć prace i zająć się tą sprawą już w piątek lub w sobotę. Decyzję marszałka Tomasza Grodzkiego (PO) stanie się tak jednak dopiero w poniedziałek po godz. 16.

źródło:
Zobacz więcej