RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biuro Świętego Mikołaja: Nie odwołamy świąt z powodu pandemii

Skrzaty – pomocnicy Mikołaja – noszą maseczki, a sam Mikołaj przyjmuje gości w swoim biurze zza pleksi w kształcie piernika (fot. Eamonn M. McCormack/Getty Images)

Święty Mikołaj jest zaniepokojony problemami wywołanymi przez koronawirusa, ale Boże Narodzenie nie zostanie odwołane; mimo okoliczności przygotowania idą świetnie – przekazało Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

Możliwe białe święta. Luty raczej ciepły

Typowy grudzień, ale bardziej wietrzny, do tego cieplejszy niż zwykle początek roku – tak wynika ze wstępnych zimowych prognoz dla Polski. Robert...

zobacz więcej

– Jedną z najwspanialszych rzeczy wiążących się ze świętami, która tak jak wszystko inne została ograniczona przez pandemię, jest wspólne spędzanie czasu – przyznał Święty Mikołaj. –Zdecydowanie warto być grzecznym i w tym roku, a szczególnie dobry sposób okazania grzeczności to podtrzymanie w bezpieczny sposób kontaktu z przyjaciółmi czy bliskimi – dodał.

Podkreślił, że również on sam jako „strażnik dobrego postępowania” przestrzega oficjalnych zaleceń sanitarnych takich jak przykładne mycie rąk czy zachowanie fizycznego dystansu.

Skrzaty – pomocnicy Mikołaja – noszą maseczki, a sam Mikołaj przyjmuje gości w swoim biurze zza pleksi w kształcie piernika. – Niech czas oczekiwania na święta będzie szczególnie dobry – życzy Święty Mikołaj polskim czytelnikom.

Do oddalonego o ponad 800 km od Helsinek Rovaniemi, gdzie jest oficjalne biuro Świętego Mikołaja, zima przyszła w ostatnich dniach, a w niektórych regionach Laponii śniegu jest już ponad 30 cm.

„Halloween to idiotyzm, będzie zakaz zabaw”

„Halloween to idiotyzm”, „podczas gdy my liczymy łóżka w szpitalach dla chorych na Covid–19, są kretyni, którzy szykują się do obchodów”– tak szef...

zobacz więcej

– W Rovaniemi każdego roku „święta są świętami” – mówi Sanna Karkkainen kierująca biurem Visit Rovaniemi.

Wyjaśnia, że to, co najbardziej przyciąga przyjezdnych, to „gwarancja śniegu i magia północy, zorza polarna oraz renifery”. W tym roku jednak z powodu pandemii i międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu, miasto i cała Laponia spodziewają się większej liczby turystów krajowych.

– Rovaniemi wciąż jednak czeka na międzynarodowe grupy turystów, ale to, ilu ich przybędzie w tym sezonie, trudno przewidzieć – przyznaje Karkkainen.
B Dodaje, że liczba popularnych dotychczas lotów czarterowych z turystami z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch czy Chin spadła rekordowo w związku z koronawirusem. Finowie nie są w stanie ich zastąpić.

W poprzednich latach wioskę Świętego Mikołaja w Rovaniemi każdego roku odwiedzało średnio ponad pół miliona osób, z czego ponad 100 tys. w samym grudniu.

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe apeluje w sprawie 1 listopada

O rezygnację z masowego odwiedzania grobów 1 listopada zaapelował Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

zobacz więcej

Na początek listopada w wiosce zaplanowane jest oficjalnie tradycyjne otwarcie świątecznego sezonu. Ta uroczystość, organizowana w Rovaniemi corocznie od ponad 50 lat, w tym roku – jako znak obecnych czasów – odbędzie się wirtualnie i śledzić będzie ją można na całym świecie.

W fińskiej części Laponii – dość słabo zaludnionym obszarze – sytuacja epidemiczna jest spokojna (ok. 20 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni; w skali całej Finlandii – ok. 50).

Władze Rovaniemi zalecają jednak używanie maseczek w pomieszczeniach oraz w punktach usługowych, w których zachowanie bezpiecznego dystansu nie jest możliwe. W wielu miejscach obsługi klienta są zainstalowane osłony z pleksi, a liczba punktów dezynfekcji rąk została zwiększona.

źródło:

Zobacz więcej