RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Flawanole pomagają obniżyć ciśnienie

Naukowcy analizowali zależność pomiędzy ciśnieniem tętniczym a poziomem biomarkerów składników odżywczych we krwi (fot. Shutterstock)

Spożywanie produktów bogatych we flawanole przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego – wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, o których informuje pismo „Scientific Reports”.

Uśmiechajmy się mimo masek. To nawet ważniejsze niż wcześniej

Psycholodzy są w tej kwestii wyjątkowo jednogłośni. Uśmiechajmy się, jak najczęściej. I to mimo masek. Nie jest bowiem prawdą, że uśmiechu nie...

zobacz więcej

Flawanole to związki o działaniu antyoksydacyjnym, występujące w produktach takich jak jabłka, jagody, kakao, herbata czy wino.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA analizowali zależność pomiędzy ciśnieniem tętniczym a poziomem biomarkerów składników odżywczych we krwi ponad 25 tys. osób. Różnica w wartości ciśnienia tętniczego pomiędzy osobami o najniższym i najwyższym spożyciu flawanoli wynosiła 2 - 4 mmHg, przy czym była ona bardziej wyraźna u osób z nadciśnieniem.

„Podobnie pozytywny wpływ przynosi stosowanie diety śródziemnomorskiej czy ograniczenie spożycia soli” – zauważają autorzy.

Naukowcy podkreślają, że analiza biomarkerów składników odżywczych pozwala dokładniej ocenić wpływ flawanoli niż analiza kwestionariuszy wypełnianych przez badane osoby, gdyż poziom tych przeciwutleniaczy uzależniony jest w dużej mierze od konkretnego rodzaju danego produktu, pochodzenia czy sposobu produkcji.

źródło:

Zobacz więcej