RAPORT

Pogarda

Co tak naprawdę powiedział papież Franciszek o parach homoseksualnych?

Wypowiedź nt. osób homoseksualnych z dokumentalnego filmu pt. „Francesco” wywołała serię komentarzy w mediach na całym świecie (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)
Wypowiedź nt. osób homoseksualnych z dokumentalnego filmu pt. „Francesco” wywołała serię komentarzy w mediach na całym świecie (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)

Najnowsze

Popularne

„To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi” – to najbardziej zbliżone do oryginału tłumaczenie papieskiej wypowiedzi nt. osób homoseksualnych z dokumentalnego filmu pt. „Francesco”, która wywołała kontrowersje i serię komentarzy w mediach na całym świecie.

Czy papież zmieni nauczanie Kościoła o podejściu do osób homoseksualnych?

Papież Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie i do uznania ich związków w prawie cywilnym. Zachęca takie osoby,...

zobacz więcej

„Las personas homosexuales tienen derecho a estar en la familia, son hijos de Dios, tienen derecho a una familia. No se puede echar de la familia a nadie, ni hacer la vida imposible por eso. Lo que tenemos que hacer es una ley de convivencia civil. Tienen derecho a estar cubiertos legalmente” – brzmią w oryginale słowa Ojca Świętego.

Sformułowanie „convivencia civil”, które wzbudziło najwięcej emocji i jest obecnie najszerzej komentowane w kontekście całego papieskiego wystąpienia, najbardziej odpowiada polskiemu sformułowaniu „wspólnego pożycia”.

Nie odnoszą się one do „związków partnerskich”, jak komentują to niektóre media, które w języku hiszpańskim określane są, jako „unión civil” lub w podobnej formie: „unión registrada”.

Całość wypowiedzi papieskiej można więc przetłumaczyć w następujący sposób:

„Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi”.

Franciszek: niewiele się zda wyprawa na Księżyc, jeśli nie będziemy żyli jak bracia tu, na Ziemi

Do wielbienia Boga swoim życiem i dziękowania mu za wielkie rzeczy, które czyni w naszym życiu, zachęcał papież Franciszek w rozważaniu przed...

zobacz więcej

Jak podaje katolicki portal AciPrensa, powołując się na słowa twórcy filmu Jewgienija Afiniejewskiego wypowiedź Franciszka dotycząca wspólnego pożycia pochodzi z wywiadu, jakiego Ojciec Święty udzielił reżyserowi.

Według orzeczenia Sądu Najwyższego, z dn. 25 lutego 2016 r. (Uchwała SN (7) z 25.2.2016 r., I KZP 20/15), omówionego na łamach Monitora Prawniczego Zawarty w art. 115 ~ 11 KK zwrot „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” określa osobę, która pozostaje z inną osobą w takiej relacji faktycznej, w której między nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe). Ustalenie istnienia takiej relacji, tj. „pozostawania we wspólnym pożyciu”, jest możliwe także wtedy, gdy brak określonego rodzaju więzi jest obiektywnie usprawiedliwiony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej