RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjsko-amerykańska załoga ISS wylądowała w Kazachstanie

Astronauci przebywali na orbicie ponad pół roku (fot. Reuters/Roskosmos)

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła w czwartek rano na Ziemię po trwającej 196 dni misji na pokładzie stacji - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Loty w kosmos reorganizują mózg, ale go nie degenerują

Długotrwały lot kosmiczny może prowadzić do niewielkiej reorganizacji mózgu, ale nie do jego degeneracji – ustalił międzynarodowy zespół naukowców....

zobacz więcej

Dwóch kosmonautów rosyjskich Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz amerykański astronauta Chris Cassidy wylądowali w kapsule statku Sojuz MS-16 na stepie w Kazachstanie, w odległości ok. 150 km na południowy wschód od miasta Dżezkazgan o godz. 5.54 czasu lokalnego (3.54 czasu polskiego).

Jak podał Roskosmos manewr lądowania przebiegł bez zakłóceń i wszyscy trzej są w dobrej kondycji.

Przed powrotem na ziemię Iwaniszyn i Wagner zdołali prowizorycznie zlikwidować niewielką nieszczelność w kadłubie stacji, przez którą uciekało powietrze. Usterka nie stanowiła zagrożenia dla przebywających na pokładzie ludzi. Inżynierowie Roskosmosu ustalają sposoby trwałej naprawy uszkodzenia.

Na pokładzie stacji przebywa załoga złożona z Amerykanki Kate Rubins oraz dwóch Rosjan: Sergieja Ryżkowa i Siergieja Kud-Swierczkowa. Przybyli oni na stację w ubiegłym tygodniu i spędzą w niej najbliższe pół roku.

W listopadzie do stacji ma dotrzeć kapsuła Dragon z Amerykanami Mike Hopkinsem, Victorem Gloverem i Shannonem Walkerem oraz Japończykiem Soichi Noguchi. Będzie to pierwszy załogowy lot Dragona skonstruowanego przez prywatną firmę Space X miliardera Elona Muska.

źródło:

Zobacz więcej