RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Potrzebujemy go dla zachowania godności”. Dziś wspomnienie św. Jana Pawła II

„Potrzebujemy św, Jana Pawła II dla zachowania naszej godności jako katolicy, Polacy i Europejczycy” (fot. PAP/Jacek Turczyk)
„Potrzebujemy św, Jana Pawła II dla zachowania naszej godności jako katolicy, Polacy i Europejczycy” (fot. PAP/Jacek Turczyk)

22 października przypada w Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II. Tę datę wybrano wraz z ogłoszeniem go błogosławionym; to rocznica uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

Premier: Za pontyfikatu Jana Pawła II Kościół otworzył podwoje dla ludzkości jak nigdy dotąd

Pontyfikat Jana Pawła II był inny od poprzednich. Kościół otworzył swoje podwoje dla całej ludzkości jak nigdy dotąd – napisał premier Mateusz...

zobacz więcej

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreślił, że wraz z objęciem Stolicy Piotrowej przez Karola Wojtyłę Polska stała się liczącym na arenie międzynarodowej krajem.

– Jan Paweł II sprawia, że my jako Polacy mieliśmy coś do powiedzenia Europie i byliśmy słuchani, właśnie jako Polacy, jako naród Polski i katolicki – mówił.

Zaznaczył, że dziś, gdy „Unia Europejska narzuca nam swoje absurdalne pomysły, a my jesteśmy zmuszeni do wysłuchiwania tych pomysłów i przyjmowania ich za dobrą monetę”, potrzebujemy Jana Pawła II dla zachowania naszej godności jako katolicy, Polacy i Europejczycy.

Jak wskazał ks. Bortkiewicz, priorytetem w nauczaniu Jana Pawła II była obrona ludzkiego życia i rodziny, które także dziś są tematami aktualnymi. Kapłan przypomniał słowa papieża, który mówił, że przyszłość świata idzie przez rodzinę.

Tłumaczył, że chodzi także o przyszłość Polski opartej na rodzinie, czyli związku małżeńskim mężczyzny i kobiety. Przypomniał homilię papieża podczas pielgrzymki do Polski, wypowiedzianej w Kielcach, gdy Ojciec Święty protestował przeciwko takiemu rozumieniu wolności, która zagraża i niszczy ludzkie życie.

Totus Tuus 2020. „Katolickie noble” wręczone na Zamku Królewskim w Warszawie

Siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki, Kazimierz Gustaw Zemła, Grzegorz Górny, o. prof. Jacek Salij OP oraz osoby świeckie i duchowne...

zobacz więcej

Duchowny odniósł się do posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, który ma orzec, czy zapisy o dopuszczalności aborcji z powodu tzw. przesłanki eugenicznej są zgodne z konstytucją.

– Członkom Trybunału, którzy będą decydować o zgodności bądź niezgodności z konstytucją ustawy aborcyjnej, ośmielam się przywołać słowa Jana Pawła II – mówił kapłan. Jak zaznaczył, nie powinni się lękać decyzji, „która będzie otwarciem drzwi Chrystusowi, wyrazem prawdy, wyrazem stanięcia po stronie prawdy i życia”.

Jan Paweł II został wybrany papieżem 16 października 1978 r. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. W tym samym roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r. został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej