RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biały Dom zaaprobował sprzedaż broni Tajwanowi

chodzi m.in. o pociski rakietowe do ruchomych wyrzutni HIMARS (fot. Reuters/Romeo Ranoco)

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż trzech systemów broni Tajwanowi, w tym pociski rakietowe i artylerię, na łączną sumę 1,8 mld dolarów. O zamiarze sprzedaży poinformowano Kongres, który musi wyrazić na nią zgodę. Obserwatorzy przewidują, że kolejne dostawy amerykańskiej broni na Tajwan spotkają się z gniewną reakcją Chin.

Chiny kontra Tajwan. Konflikt ze szpiegostwem w tle

Premier Tajwanu Su Tseng-chang potępił postępowanie władz Chin, które dzień wcześniej na antenie chińskiej stacji CCTV oskarżyły kolejnego...

zobacz więcej

Wniosek dotyczy m. in. wystrzeliwanych z ruchomych wyrzutni pocisków rakietowych systemu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems), produkowanych przez koncern Lockheed Martin.

Ponadto Pentagon chce sprzedać Tajwanowi pociski dalekiego zasięgu klasy powietrze – ziemia SLAM-ER produkowane przez Boeinga oraz systemy czujników dla myśliwców F-16 umożliwiających transmisję w czasie rzeczywistym zdjęć i danych do stacji naziemnych.

Wcześniej według źródeł poinformowanych w administracji USA rozważano możliwość sprzedaży Tajwanowi bezpilotowych myśliwców oraz systemów obrony wybrzeża.

Łączna wartość planowanych dostaw może sięgnąć nawet 5 mld dolarów.

Obserwatorzy podkreślają, że ewentualne kolejne dostawy amerykańskiej broni na Tajwan spotkają się niewątpliwie z gniewną reakcją Pekinu, który uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję.

źródło:

Zobacz więcej