RAPORT

Pogarda

Uśmiechajmy się mimo masek. To nawet ważniejsze niż wcześniej

Mimo maseczki uśmiech jest widoczny i ułatwia kontakt (fot. Reuters/Alis Konstantidinis)
Mimo maseczki uśmiech jest widoczny i ułatwia kontakt (fot. Reuters/Alis Konstantidinis)

Najnowsze

Popularne

Psycholodzy są w tej kwestii wyjątkowo jednogłośni. Uśmiechajmy się, jak najczęściej. I to mimo masek. Nie jest bowiem prawdą, że uśmiechu nie widać w oczach. A to dzięki uśmiechowi świat pełen ludzi w maskach staje się bardziej przyjaznym miejscem.

W sali z chorym na COVID-19 wirus utrzymuje się nawet mimo częstego wietrzenia

W pomieszczeniach, w których przebywa osoba z COVID-19, cząsteczki koronawirusa utrzymują się nawet mimo częstego wietrzenia. Tak wynika z badania,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na twarze nieznajomych patrzymy, aby ocenić ich intencje, zatem gdy nos, usta i podbródek są zasłonięte, wiele z tych wskazówek znika za warstwą materiału.

– Kiedy ludzie poruszają się po zamaskowanym świecie, będą musieli bardziej skupić się na oczach i głosie, aby w pełni zrozumieć otaczające je osoby – mówiła Jeanne Tsai, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda i dyrektorem Laboratorium Kultury i Emocji.

– Na twarzach wyrażamy różne emocje: podekscytowanie, spokój i radość, a także złość, smutek i strach. Ale twarz nie jest też jedynym kanałem, którego używamy do wyrażania emocji. Używamy naszych słów, głosów i ciał. Uczeni od razu przyznają, że byli zainteresowani twarzą jako kanałem wyrażania naszych emocji od czasów Karola Darwina. I był to pierwszy kanał, do którego zwrócili się psychologowie tacy jak Paul Ekman, próbując kategoryzować i mierzyć emocje w latach 60. i 70. – wyjaśniła na łamach „Stanford News” psycholog.

Przyznała, że zakrycie twarzy utrudnia ludziom dostrzeganie emocji innych, w tym ich uśmiechów, które ułatwiają kontakty społeczne.

– Myślę, że ludzie będą musieli nauczyć się uśmiechać oczami i głosem, a także więcej czytać z oczu i głosu innych. W międzyczasie najbezpieczniej będzie założyć to, co najlepsze: że pod maską ludzie są nadal przyjaźni, godni zaufania. Zwłaszcza że próbują chronić innych i siebie przed COVID-19 – tłumaczyła ekspertka.

Do uśmiechu, nawet gdy jest on skryty za maseczką, zachęciła także ekspertka od mowy ciała Janine Driver. – Mamy szczęście, że wiele informacji można odczytać również z oczu, brwi. Cóż prawdziwe szczęście i uśmiech dostrzeżemy chociażby w zmarszczkach wokół oczu, które pojawiają się gdy się uśmiechamy – wskazała na łamach „Today”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej