RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przemówienie Macrona, projekcja karykatur na budynkach – hołd dla Samuela Paty'ego

Macron pośmiertnie odznaczył Paty'ego krzyżem kawalera Legii Honorowej oraz orderem Palm Akademickich (fot. Reuters/Pool New)
Macron pośmiertnie odznaczył Paty'ego krzyżem kawalera Legii Honorowej oraz orderem Palm Akademickich (fot. Reuters/Pool New)

Prezydent Francji Emmanuel Macron oddał narodowy hołd nauczycielowi Samuelowi Paty’emu zamordowanemu w piątek w podparyskim Conflans Sainte-Honorine za pokazanie karykatur proroka Mahometa w czasie lekcji. Władze regionalne Oksytanii na znak solidarności z zamordowanym wyświetliły karykatury Mahometa z tygodnika Charlie Hebdo na publicznych gmachach w Tuluzie i Montpellier.

Uczniowie za pieniądze pomogli zabójcy nauczyciela. Powiedział im, że chce go pobić

Zabójca nauczyciela historii Samuela Paty'ego zidentyfikował go tylko dzięki pomocy dwóch licealistów, w wieku 14 i 15 lat, którzy wskazali mu...

zobacz więcej

Ceremonia złożenia hołdu przez najwyższych przedstawicieli władz, w tym prezydenta, odbyła się na dziedzińcu paryskiej uczelni Sorbona w obecności rodziny ofiary, francuskiego rządu i reprezentantów poszczególnych partii politycznych.

Przed oficjalnym rozpoczęciem ceremonii prezydent Emmanuel Macron spotkał się z rodziną Samuela Paty’ego i odznaczył go pośmiertnie krzyżem kawalera Legii Honorowej oraz orderem Palm Akademickich.

– Samuel Paty stał się twarzą Republiki. Samuel Paty symbolizował Republikę, która odradza się każdego dnia w klasach szkolnych i symbolizował wolność, o którą dbamy i którą przekazujemy w szkołach. Został zabity, ponieważ islamiści chcą zapanować nad naszą przyszłością, a wiedzą, że dzięki takim zwykłym bohaterom jak on, nigdy jej nie zdobędą – powiedział Emmanuel Macron w przemówieniu wygłoszonym na końcu uroczystości. Prezydent Francji zapewnił, że Francja nigdy nie zrezygnuje z wolności słowa i z laickości.

Na zakończenie ceremonii orkiestra francuskiej Gwardii Narodowej zagrała Marsyliankę, a na murach Sorbony wyświetlono podobiznę Marianny - symbolu Republiki oraz jej dewizę - Wolność, Równość i Braterstwo.

Władze regionalne leżącej nad Morzem Śródziemnym w akcie solidarności wyświetliły na publicznych budynkach w Tuluzie i Montpellier karykatury polityczne i religijne – również przedstawiające Mahometa – publikowane niegdyś w tygodniku „Charlie Hebdo”. W 2015 r. redakcja stała się celem ataku islamistów, w wyniku którego zginęło 12 osób. Karykatury z „Charlie Hebdo” Samuel Paty prezentował na zajęciach w ramach lekcji o wolności słowa. Właśnie za to został zamordowany przez uchodźcę z Czeczenii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej