RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć 13 zakażonych pacjentów. Przyczyną zgonów mógł być jednak brak tlenu

Sprawą ma się zająć agencja kontroli sektora medycznego (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images)

13 pacjentów zakażonych koronawirusem zmarło w szpitalu w rosyjskim Rostowie. Pojawiły się przypuszczenia, że to być może przyczyną ich śmierci wcale nie był wirus SARS-CoV-2. Informatorzy jednego z rosyjskich portali twierdzą, że chorzy udusili się z powodu braku tlenu do respiratorów. Sprawę opisuje portal belsat.eu.

Rosja bez nowych restrykcji. 90 proc. łóżek COVID-owych zajęte

Władze Rosji nie zamierzają wprowadzać surowych ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Część rosyjskich ekspertów ostrzegła, że powtórzenie...

zobacz więcej

O sprawie jako pierwszy poinformował portal 161.ru, który powołał się na doniesienia dwóch pracowników medycznych szpitala miejskiego nr 20 w Rostowie. 12 października informowali oni, że na wszystkich piętrach przez dwie godziny brakowało tlenu.

Jak podają informatorzy portalu, przepełniona placówka medyczna nie odnowiła w terminie zapasów gazu. W efekcie pięciu pacjentów zmarło na oddziale intensywnej terapii, a pozostali na oddziale ogólnym szpitala.

Jak podał portal, nawet ci, którzy mieli tlen, mieli problem z zaczerpnięciem powietrza. Jeden z pracowników szpitala uważa, że większość jego pacjentów i tak mogłaby umrzeć z powodu powikłań, jednak co najmniej trzy osoby można byłoby uratować. W placówce medycznej miało dojść do niedoboru tlenu na skutek przerw w dostawach.

Departament zdrowia w Rostowie nad Donem potwierdził informacje o śmierci 13 pacjentów z koronawirusem, ale dodał, że przyczyny śmierci zostaną ustalone na podstawie badania. Wersję o braku tlenu zdementowano w regionalnym centrum prasowym, które zajmuje się monitorowaniem epidemi koronawirusa. minister zdrowia Michaił Muraszko zlecił jednak zajęcie się sprawą. Ma za to odpowiadać agencja kontroli sektora medycznego Roszdrawnadzor.

źródło:
Zobacz więcej