RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Współpracownik Trumpa o zbliżeniu Polski i USA: To sukces polityki prezydenta USA

Współpracownik Trumpa o relacjach USA z Polską (fot. Al Drago/Bloomberg via Getty Images)

Polska zbliżyła się do Stanów Zjednoczonych; to sukces polityki zagranicznej prezydenta USA Donalda Trumpa – ocenił w artykule na portalu The Hill bliski współpracownik Trumpa, były amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell.

„Po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie”

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej...

zobacz więcej

Grenell odnotowuje, że mija rok, odkąd „prezydent Trump, w koordynacji z ambasador USA Georgette Mosbacher, zaprosił Polskę do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego”. Włączenie do niego umożliwia Polakom przyjazd do USA w celach biznesowych i turystycznych na 90 dni bez konieczności ubiegania się o wizę. Obecnie przyjazdy są utrudnione z powodu obowiązujących ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Grenell twierdzi, że decyzja Waszyngtonu o przyjęciu Polski do programu odzwierciedla „nieustające skupienie Trumpa na amerykańskiej gospodarce”. W tym kontekście wskazuje, że w 2017 r. z krajów objętych ruchem bezwizowym przybyły do USA 23 miliony podróżnych, przyczyniając się do wzrostu działalności gospodarczej, a USA są głównym inwestorem spoza UE w Polsce.

Zniesienie dla Polaków wymogu posiadania wizy świadczy także według Grenella o „zacieśniającej się relacji między Waszyngtonem i Warszawą za administracji Trumpa”. To „świadectwo rozwijających się specjalnych relacji Polski z USA i jej zdolności do współpracy z Ameryką w priorytetowych sprawach związanych z bezpieczeństwem” – dodaje.

Joe Biden fake newsem o Polsce. Zdecydowana odpowiedź ambasady w USA

Stwierdzenie w tweecie wiceprezydenta Joe Bidena opiera się na niedokładnych medialnych informacjach, ponieważ w Polsce nie istnieją żadne „strefy...

zobacz więcej

Grenell uważa także, że to dowód na „rosnącą geopolityczną siłę Polski w Europie”. „Gdy Niemcy lawirują między NATO i Rosją, a Francja stara się o pełnoprawne porozumienie z Moskwą, Polska wyrosła na najsilniejszego sojusznika USA w UE i NATO w kwestii rosyjskiego zagrożenia. Trump uznał rosnące znaczenie Polski w zachodnim sojuszu, proponując relokację tysięcy żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski i wzmacniając dwustronną współpracę obronną” – stwierdza.

Grenell to bliski współpracownik prezydenta Trumpa oraz były ambasador USA w Niemczech i były p.o. dyrektora Wywiadu Narodowego. Obecnie jest doradcą Republikanów w kontaktach ze środowiskami LGBT oraz specjalnym wysłannikiem prezydenta na rozmowy pokojowe między Serbią i Kosowem.

źródło:
Zobacz więcej