RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną

– Wpiszemy kwestię dotyczącą noszenia maseczek do ustawy. Usuniemy niepewności – powiedział premier Morawiecki (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL)

Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. – Wpiszemy kwestię dotyczącą noszenia maseczek do ustawy i wszelkie niepewności zostaną usunięte; to nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych – dodał premier.

Terlecki: Prace w komisji idą ślamazarnie. Sejm nie będzie głosował w środę ws. ustawy covidowej [WIDEO]

Sejm przerwał obrady. Prace nad tzw. ustawą covidową trwają w komisji zdrowia. – Posiedzenie zostanie wznowione jutro o godz. 9. Dziś nie odbędzie...

zobacz więcej

Szef rządu poinformował na antenie Polsat News, że będzie rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Jak mówił, decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w czwartek.

– Mamy też taką liczbę powiatów czerwonych – około 317 – i 88 proc. populacji (mieszka w strefie czerwonej -–PAP), że również będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby cała Polska od soboty była strefą czerwoną – oświadczył szef rządu.

Premier był pytany w Polsat News, czy ustawa „o medykach” nie jest przyjmowana za późno; dopytywano, czy nie można było wprowadzić zapisu o obowiązku noszenia maseczek do ustawy, zamiast wprowadzać go jedynie rozporządzeniem.

Potrzebni medycy do pracy w szpitalu na Stadionie PGE. Ruszają infolinia i portal

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym jest budowany w trzech etapach. Pierwszy etap zakończony najszybciej, obejmuje 300 łóżek do leczenia...

zobacz więcej

Projekt PiS dotyczący walki z epidemią, którym Sejm zajmował się w środę, zakłada m.in umożliwienia nakładania kar za niestosowanie się do zarządzonych w rozporządzeniu obostrzeń. Inny z projektów, którym Sejm się zajmie – przygotowany przez posłów Lewicy – zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania za pomocą np. maseczki ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

– Prawnicy, z którymi uzgadnialiśmy rozporządzenie (dotyczące obostrzeń), za każdym razem podkreślali, że rozporządzenie jest wystarczające. Ale ponieważ pojawiły się takie głosy i zaczęły pojawiać się ponownie, to w uzgodnieniu z opozycją, bo takie głosy były też ze strony opozycji, wpisaliśmy to do ustawy. To nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych: jest rozporządzenie, jest ustawa, jest konstytucja – powiedział premier.

Podkreślił, że ustawa jest ważniejsza od rozporządzenia. – Wpiszemy to i wszelkie niepewności zostaną usunięte – stwierdził szef rządu.

źródło:

Zobacz więcej