RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert o sytuacji we Włoszech: Mamy pełną ekspansję epidemii

Na efekty obostrzeń trzeba będzie poczekać co najmniej 14 dni (fot. Stefano Montesi - Corbis/ Getty Images)

Włochy są w fazie „pełnej ekspansji epidemicznej” – ocenił w środę dyrektor naukowy krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Zakaźnych i Tropikalnych Massimo Andreoni. Tak ekspert skomentował zanotowany tego dnia rekordowy dobowy bilans potwierdzonych zakażeń, który wyniósł ponad 15 tysięcy.

To już oficjalne. Od czwartku godzina policyjna w Lombardii

Od czwartku do 13 listopada w Lombardii z powodu Covid-19 będzie obowiązywała godzina policyjna od godz. 23 do godz. 5 – brzmi podpisane w środę...

zobacz więcej

– Przeszliśmy od liniowego wzrostu przypadków Covid-19 do gwałtownego przyrostu – podkreślił Andreoni, który jest ordynatorem oddziału chorób zakaźnych uniwersyteckiego szpitala Tor Vergata w Rzymie.

– Jesteśmy w fazie pełnej ekspansji epidemicznej, a w najbliższych dwóch-trzech tygodniach liczby te w najlepszym przypadku pozostaną stabilne albo dalej wzrosną – ocenił włoski ekspert w rozmowie z agencją Ansa.

Wyjaśnił, że na efekty nowych obostrzeń wprowadzonych ostatnio w kraju trzeba będzie poczekać co najmniej 14 dni.

Andreoni wyraził opinię, że przy tak wysokim stopniu szerzenia się wirusa trudne jest już tropienie kontaktów osób zakażonych. Taka metoda hamowania wirusa zdaniem specjalisty sprawdza się tylko w zamkniętych środowiskach, takich jak szkoły czy urzędy.

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało wcześniej w środę, że w ciągu ostatniej doby w kraju na Covid-19 zmarło 127 osób oraz potwierdzono ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. To nowy rekord liczby infekcji i raptowny wzrost liczby zgonów. Łączna liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła we Włoszech do 36 832, a zakażeń do blisko 450 tys.

źródło:
Zobacz więcej