RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zabójca turysty w Niemczech zwolennikiem Państwa Islamskiego

Syryjczyk mógł kierować się motywami islamistycznymi (fot. Jens Schlueter/Getty Images)

Ujęty we wtorek wieczorem Syryjczyk, któremu zarzuca się, że 4 października w Dreźnie ranił nożem dwóch turystów, w tym jednego śmiertelnie, mógł kierować się motywami islamistycznymi - oświadczyła w środę prokuratura generalna w Dreźnie. Mężczyzna był zwolennikiem Państwa Islamskiego (IS).

Niemieccy Żydzi w szoku po kolejnym ataku na synagogę

„To nie do zniesienia, gdy nienawiść i przemoc wobec Żydów wielokrotnie wybucha na niemieckich ulicach, podczas największych żydowskich świąt i rok...

zobacz więcej

Pchnięty nożem 55-letni mężczyzna z Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii zmarł po przewiezieniu do szpitala; raniony towarzyszący mu 53-letni mieszkaniec Kolonii przeżył atak. Sprawca czynu zbiegł.

Zadanie wytropienia zabójcy powierzono 29-osobowej policyjnej specjalnej komisji śledczej nazwanej od miejsca zbrodni komisją Schlossstrasse.

Wobec 20-letniego schwytanego zastosowano areszt tymczasowy w związku z zarzutami zabójstwa, usiłowania zabójstwa oraz niebezpiecznego uszkodzenia ciała. Zatrzymany uzyskał w 2015 status tolerowanej w Niemczech osoby i miał potem wielokrotnie do czynienia z wymiarem sprawiedliwości.

W listopadzie 2018 roku wyższy sąd krajowy w Dreźnie skazał go w trybie postępowania wobec nieletnich na dwa lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności między innymi za werbowanie członków zagranicznej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) lub osób ją wspierających.

Ponadto w 2019 roku sąd w Lipsku uznał go winnym czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego i uszkodzenia ciała. Skazany odbył karę w całości, opuszczając zakład poprawczy niecały tydzień przed zarzucanym mu zabójstwem.

Według prokuratury aresztowany nie zeznał dotąd niczego, co mogłoby pomóc w ustaleniu motywów i tła zbrodni.

źródło:

Zobacz więcej