RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chińskie MSZ ostrzega Szwecję. Powodem wykluczenie Huawei i ZTE z sieci 5G

Szwedzki urząd ogłosił, że dostawcy będą musieli usunąć sprzęt dwóch chińskich firm z istniejącej infrastruktury do 2025 roku (fot. Shang Hongtao/VCG via Getty Images)

Szwecja powinna wycofać decyzję o wykluczeniu chińskich koncernów telekomunikacyjnych Huawei i ZTE z budowy sieci 5G w tym kraju – oświadczyło w środę chińskie MSZ, ostrzegając przed „negatywnym wpływem” tej decyzji na działające w Chinach szwedzkie firmy.

Huawei apeluje do rządu Niemiec o dopuszczenie go do udziału w budowaniu sieci 5G

W opublikowanej w piątek rozmowie z tygodnikiem „Der Spiegel” przedstawiciel Huawei na Niemcy David Wang zaapelował do rządu RFN, by dopuścił tego...

zobacz więcej

Szwedzki urząd poczty i telekomunikacji ogłosił we wtorek, że dostawcy będą musieli usunąć sprzęt dwóch chińskich firm z istniejącej infrastruktury do 2025 roku. Zarządzenie uzasadniono obawami o bezpieczeństwo.

– Chiny potępiają decyzję Szwecji – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na rutynowym briefingu w Pekinie. Zarzucił władzom w Sztokholmie, że upolityczniają "normalną współpracę gospodarczą" i wykorzystują bezpieczeństwo narodowe jako pretekst, by „bez żadnych dowodów oczerniać i uciskać” chińskie firmy.

– Szwecja powinna rozważyć tę sprawę w sposób obiektywny i uczciwy, naprawić swój błąd i unikać negatywnego wpływu na chińsko-szwedzką współpracę gospodarczą oraz szwedzkie przedsiębiorstwa działające w Chinach – ostrzegł Zhao.

Władze Stanów Zjednoczonych naciskają na sojuszników, aby wykluczyli Huawei z budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Waszyngton twierdzi, że chińska firma może wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do działalności szpiegowskiej na rzecz komunistycznych władz w Pekinie. Huawei temu zaprzecza.

Na całkowitą rezygnację z używania produktów Huawei do 2027 roku zdecydowała się w tym roku Wielka Brytania, a kilka innych krajów europejskich podjęło lub zamierza podjąć podobne działania.

źródło:

Zobacz więcej