RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Czy papież zmieni nauczanie Kościoła o podejściu do osób homoseksualnych?

Wyprodukowano film, w którym przedstawiono podejście Franciszka do osób homoseksualnych (fot. 	PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
Wyprodukowano film, w którym przedstawiono podejście Franciszka do osób homoseksualnych (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

Papież Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie i do uznania ich związków w prawie cywilnym. Zachęca takie osoby, by prowadziły swe dzieci do parafii. Wyraża się o nich z aprobatą – informuje portal turyńskiego dziennika La Stampa.

Rzecznik dyscyplinarny KUL zajmie się wypowiedziami ks. Wierzbickiego

Rzecznik dyscyplinarny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oceni wypowiedzi księdza profesora Alfreda Wierzbickiego dotyczące nauczania Kościoła....

zobacz więcej

Takie słowa, zdaniem Domenico Agasso, przytoczono w filmie dokumentalnym „Franciszek” rosyjskiego reżysera pracującego w Hollywood, Jewgienija Afiniejewskiego. Obraz ma swoją premierę dzisiaj podczas Festiwalu Filmowego w Rzymie.

W filmie miały paść następujące słowa Franciszka: „Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu wykluczany lub nieszczęśliwy. Mają prawo do związków cywilnych. W ten sposób są one objęte ochroną prawną. Walczyłem o to”. Zdaniem dziennikarza „La Stampa” słowa te są skierowane do całego świata, a przede wszystkim mają na celu podniesienie świadomości problemu w obrębie samego Kościoła.

Natomiast Arthur Herlin, dyrektor rzymskiej, francuskojęzycznej agencji I-Media tłumaczy słowa Franciszka jako opowiedzenie się za prawem do wspólnego pożycia osób homoseksualnych, co przewidują ustawy cywilne w wielu krajach. Jest to jednak zupełnie inna kategoria prawna niż tzw. związki partnerskie (zwrot „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” określa osobę, która pozostaje z inną osobą w takiej relacji, w której pomiędzy nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe, emocjonalne, fizyczne i gospodarcze np. wspólne gospodarstwo domowe – przyp. red.).

Biskupi: Szacunek dla osób LGBT nie jest bezkrytyczną akceptacją poglądów

„Obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów” – podkreślają biskupi w stanowisku...

zobacz więcej

Domenico Agasso twierdzi, że do najbardziej wzruszających momentów filmu należy rozmowa telefoniczna papieża z parą homoseksualistów, opiekujących się trojgiem małych dzieci. Franciszek odpowiada na ich list, w którym dzielą się swym zakłopotaniem związanym z przyprowadzaniem dzieci do kościoła. Papież radzi panu Rubera, by niezależnie od osądów innych ludzi dalej to czynił. Zawarto także świadectwo Juana Carlosa Cruza, niegdyś ofiary wykorzystywania seksualnego, dziś działacza walczącego z tym procederem. Był on dziś obecny na Rzymskim Festiwalu Filmowym.

Film „Franciszek” dokumentuje stosunek papieża do palących problemów społecznych i duszpasterstwa pośród osób żyjących, jak mówi Ojciec Święty, „na peryferiach egzystencji”.

Dotychczas nie pojawiły się komentarze na temat tych słów ze strony rzecznika Watykanu, czy innych oficjalnych przedstawicieli Stolicy Apostolskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej