RAPORT

Pogarda

Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy

Matteo Messina Denaro był jednym z odpowiedzialnych za śmiertelne ataki w Capaci i w Palermo w 1992 roku, wykonane na zlecenie mafii Cosa Nostra  (fot. PAP/EPA/FRANCO LANNINO)
Matteo Messina Denaro był jednym z odpowiedzialnych za śmiertelne ataki w Capaci i w Palermo w 1992 roku, wykonane na zlecenie mafii Cosa Nostra (fot. PAP/EPA/FRANCO LANNINO)

Najnowsze

Popularne

Wyrok dożywocia dla Matteo Messiny Denaro, szefa mafii cosa nostra za zamachy w Capaci i w Palermo w 1992 roku. Taką decyzję podjął sąd w Caltanissetta po 14 godzinach narad w sali posiedzeń – podaje portal Rai News. Ofiarami ataków byli m.in. sędziowie. Sam mafioso od 1993 roku do tej pory jest poszukiwany, dlatego wyrok nie może zostać wykonany.

Setki ofiar, niewyobrażalne zbrodnie. Mafia nadal zbiera krwawe żniwo

– Mafiozi nie mają honoru ani odwagi – powiedział w niedzielę prezydent Włoch Sergio Mattarella podczas obchodów XXII Dnia Pamięci o Ofiarach Mafii...

zobacz więcej

Skazany był jednym ze sprawców śmiertelnych zamachów dokonywanych na Sycylii na zlecenie Cosa Nostry, w tym ówczesnego bossa tej mafii Salvatore Riina tzw. Totò, który został zatrzymany w 1993 roku. Denaro został nowym szefem Cosa Nostry po aresztowaniu Bernarda Provenzano w 2006 roku.

Wyrok sądu z 21 października uznaje udział Denaro w organizowaniu zamachów Cosa Nostry w Capaci i w Palermo w 1992. Wcześniej został już skazany na dożywocie za ataki we Florencji, Rzymie i Mediolanie w 1993, w których zginęło dziesięć osób.

– Messina Denaro to mafioso, który zrezygnował z jakiejkolwiek autonomicznej przestrzeni życiowej, wiedząc, że za jego weście w struktury Cosa Nostry, za karierę, którą ułatwił mu Riina, mianując go regentem prowincji Trapani musiałby zapłacić wysoką stawkę – mówił prokurator Gabriele Paci, przedstawiając akta oskarżenia.

Włochy: Kościół wyklucza publiczny pogrzeb bossa cosa nostra Toto Riiny

Od chwili aresztowania w 1993 roku Toto Riina odbywał 26 wyroków dożywocia za dziesiątki mafijnych zbrodni.

zobacz więcej

W trakcie procesu, który rozpoczął się w 2017 roku sąd w Caltanissetta przesłuchał dziesiątki współpracowników wymiaru sprawiedliwości w celu zrekonstruowania miesięcy poprzedzających śmiertelne ataki, w wyniku których zginęli sędziowie Paolo Borsellino, Giovanni Falcone i Francesca Morvillo oraz ośmiu funkcjonariuszy ich eskorty. Sędziowie byli związani ze sprawami skierowanymi przeciwko mafii.

– Decyzja o zabójstwie sędziów nie była faktem odizolowanym, ale dobrze scentralizowanym w strategii zamachu, w której Matteo Messina Denaro uczestniczył ze świadomością – dodał prokurator. Jak zaznaczył, w ten sposób mafioso dał „zgodę i całkowitą dyspozycyjność własnej osoby, własnych ludzi, własnego terytorium, rodzin z Trapani na rzecz planu Riiny”.

Matteo Messina Denaro od 1993 roku jest uznawany za uciekiniera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej