RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kijów alarmuje: Obywatele Ukrainy są przymusowo wysiedlani z Krymu

Rosja masowo osiedla na okupowanym terenie swoich obywateli (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Co najmniej 600 przymusowych wysiedleń obywateli Krymu z Ukrainy dokonały rosyjskie władze od początku okupacji półwyspu. Poinformowała o tym przedstawicielka ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Ponadto Rosja masowo osiedla na okupowanym terenie swoich obywateli.

Rosyjska okupacja Krymu: jest zielone światło dla rozszerzenia sankcji

Jest zielone światło ambasadorów z unijnych krajów dla rozszerzenia sankcji wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z okupowanym Krymem –...

zobacz więcej

Od początku okupacji z Krymu na Ukrainę kontynentalną wyjechało ponad 40 tysięcy uchodźców. Łarysa Heraśko z ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych podkreśla, że dochodzi też do przymusowych wysiedleń z Krymu obywateli Ukrainy. Jak zaznacza, jest to absolutnie zakazane przez prawo międzynarodowe, a mimo to rosyjskie sądy wydały wyroki o wysiedleniu z półwyspu około 1000 osób – 600 z nich to obywatele Ukrainy.

Jednocześnie – według danych ukraińskiego MSZ - od początku okupacji Moskwa osiedliła na Krymie ponad 140 tysięcy rosyjskich obywateli.

Wcześniej strona ukraińska alarmowała, że władze Rosji prowadzą politykę represji wobec niepogodzonych z okupacją - zwłaszcza wobec autochtonicznej mniejszości tatarskiej. Aresztują ich i wydają politycznie motywowane wyroki. Od początku trwania okupacji w niewyjaśnionych okolicznościach na Krymie znikło ponad 40 osób – krymskotatarskich działaczy, proukraińskich aktywistów i dziennikarzy.

Rosja okupuje półwysep od 2014 roku, kiedy to wprowadziła tam swoje wojsko i zorganizowała referendum, które zostało uznane przez społeczność międzynarodową za bezprawne.

źródło:
Zobacz więcej