RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marszałek Grodzki podał, kiedy Senat rozpatrzy przepisy dot. walki z epidemią

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek o godz. 16 od rozpatrzenia przepisów dotyczących walki z epidemią – poinformował w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Przyśpieszamy posiedzenie, jak to jest możliwe, jesteśmy otwarci na współpracę z rządzącymi – zaznaczył.

Sejm wrócił do prac nad ustawą covidową. Gorąca debata [RELACJA]

Sejm rozpoczął pierwsze czytanie projektów poselskich dotyczących walki z epidemią COVID-19. Wśród nich jest propozycja PiS, która zakłada m.in....

zobacz więcej

Tomasz Grodzki na konferencji prasowej w Senacie wyraził nadzieję, że ustawa ws. COVID-19 zostanie przyjęta przez Sejm w środę wieczorem i następnego dnia „po stosownej obróbce legislacyjnej” trafi do Senatu. Poinformował, że Senat, biorąc także pod uwagę prośby PSL, zajmie się ustawą na posiedzeniu w poniedziałek od godziny 16, czyli – jak powiedział – najwcześniej, jak to jest możliwe.

Mówił, że na prośbę Ministerstwa Finansów przyspieszył posiedzenie Senatu, które miało rozpocząć się we wtorek, 27 października. – W poniedziałek zaczniemy od ustawy zdrowotnej, natomiast we wtorek będzie ustawa budżetowa na rok 2020 i dopiero później całość pozostałych spraw – mówił.

Grodzki wyraził nadzieję, że w poniedziałek Senat zakończy prace nad ustawą dot. COVID-19, tak by Sejm mógł odnieść się do poprawek Senatu na posiedzeniu, które rozpoczyna się 27 października.

– Jesteśmy otwarci na współpracę z rządzącymi, ale oczekujemy rzetelnego, uczciwego podejścia również z drugiej strony – oświadczył marszałek Senatu. Zadeklarował, że senatorowie są w stanie „odłożyć politykę” i zająć się sprawą ponad podziałami.

Pytany o apel wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS), by Senat zajął się ustawą covidową jeszcze w tym tygodniu powiedział, że jest to praktycznie niemożliwe, bo Senat dostanie uchwaloną przez Sejm ustawę dopiero w czwartek po południu, a muszą ją przejrzeć jeszcze senaccy legislatorzy.

Marszałek Senatu ocenił, że środowa debata w Sejmie „wzbudza trochę mieszane uczucia”. – Są nawoływania do współpracy, do tego, abyśmy zgodnie pokonywali pandemię. Całkowicie się z tym zgadzam, dlatego że wielokrotnie podkreślałem, że należy oddzielać politykę od zdrowia – przekonywał Grodzki.

– Jesteśmy gotowi do współpracy, ale trzeba sobie powiedzieć jasno, że to musi być oparte na wzajemnym zrozumieniu, wzajemnym szacunku oraz na zrozumieniu, że nie każdy ma 100 procent racji, musimy wyszukiwać rozwiązań kompromisowych – mówił. W jego opinii rząd jest „w ciężkim kryzysie”. – Otwieramy nasze drzwi i nasze serca, by wspólnie pokonać pandemię – powiedział.

Dodał, że nie podoba mu się krytyka opozycji za to, że doprowadziła do przełożenia posiedzenia Sejmu z wtorku na środę. – Posłowie chcieli popracować nad ustawą (nad projektem PiS – red.) jeden dzień, a oskarżano ich o obstrukcję, o politykierstwo, takie słowa z ust rządzących nie świadczą o dobrych intencjach – ocenił.

źródło:

Zobacz więcej