RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

GIS: Bez naszej zgody za rządów PO-PSL przestały działać 43 laboratoria

Działalności zaprzestały 43 laboratoria diagnostyczne (fot. PAP/Leszek Szymański)

W latach 2010-2015, w czasach rządów PO-PSL, 43 laboratoria diagnostyczne zaprzestały działalności – poinformował rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Dodał, że stało się tak, mimo braku akceptacji GIS.

Będzie drugi szpital tymczasowy w stolicy. Minister zdrowia wydał zgodę

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie –...

zobacz więcej

Bondar powiedział, że „w latach 2010-2015 funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej w warunkach zespolenia z administracją rządową w województwie i w powiecie oznaczało brak bezpośredniego wpływu ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego na inspekcję sanitarną szczebla powiatowego i wojewódzkiego”.

Skutkowało to – podkreślił rzecznik GIS – m.in. zaprzestaniem działalności 43 laboratoriów diagnostycznych. – Stało się tak, mimo braku akceptacji głównego inspektora sanitarnego – zaznaczył.

Do tematu tego nawiązywał w środę premier Mateusz Morawiecki. Podczas wystąpienia w Sejmie szef rządu mówił, że w latach 2010-2015 Platforma Obywatelska „zlikwidowała 30 laboratoriów w sanepidzie”. – W 2016 r. zatrzymaliśmy ten proces i dzisiaj mamy możliwość testowania z 4 tys. na 80 tys.; 20 razy większą – powiedział Morawiecki.

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu zajmują się m.in. projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Wysłuchali też informacji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

źródło:

Zobacz więcej