RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apele i protesty. Japonia chce uwolnić do Pacyfiku skażoną wodę z Fukushimy

Wg prognoz zbiorniki, w których woda jest przechowywana, będą przepełnione latem 2022 r. (fot. The Asahi Shimbun via Getty Images)

Władze Korei Południowej apelują do Japonii, aby zrezygnowała z planu uwolnienia do Pacyfiku 1 mln ton przefiltrowanej radioaktywnej wody ze zniszczonej w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie. Według japońskich mediów decyzja może zapaść przed końcem miesiąca.

Japonia chce spuścić do morza wodę z elektrowni Fukushima

Rząd Japonii podjął nieoficjalnie decyzję o uwolnieniu do morza wody, zawierającej substancje radioaktywne z elektrowni jądrowej Fukushima –...

zobacz więcej

Rząd w Seulu poszukuje sposobów na powstrzymanie sąsiada przed uwolnieniem skażonej wody do oceanu. Gubernator koreańskiej wyspy Czedżu Won Hi Riong zapowiedział kroki prawne, jeśli Japonia się na to zdecyduje – podał w środę dziennik „Korea Times”.

Plan Tokio budzi również zaniepokojenie w Chinach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju wezwało w tym tygodniu rząd Japonii do opublikowania danych. Chiński resort zaapelował też, aby japoński rząd „przyjął postawę odpowiedzialności wobec swoich obywateli, sąsiednich krajów i społeczności międzynarodowej”.

W Japonii od lat toczy się dyskusja o tym, jak pozbyć się radioaktywnej wody z Fukushimy, w tym tej, której używano do chłodzenia zniszczonej elektrowni. Decyzja musi zostać podjęta szybko, ponieważ wg prognoz zbiorniki, w których woda jest przechowywana, roku będą przepełnione latem 2022.

Mierzył poziom napromieniowania w Fukushimie po awarii. Zmarł na raka

Japonia po raz pierwszy przyznała, że pracownik elektrowni zmarł po tym, jak został narażony na promieniowanie w wyniku awarii elektrowni jądrowej...

zobacz więcej

Obrońcy środowiska sprzeciwiają się wypuszczeniu skażonej wody do oceanu. Przeciwne są również zrzeszenia rybaków, które obawiają się, że konsumenci nie będą chcieli kupować ryb złowionych w tym regionie. Część naukowców przekonuje jednak, że przefiltrowana i rozcieńczona woda z elektrowni stanowiłaby niewielkie ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Woda z Fukushimy została przefiltrowana przy użyciu zaawansowanych technologii, co pozwoliło usunąć z niej większość radioaktywnych izotopów. Jednego z nich, trytu, nie da się jednak pozbyć, dlatego woda składowana jest obecnie w zbiornikach. Uwalnianie rozcieńczonego płynu miałoby się rozpocząć w 2022 roku i potrwać 30 lat.

W marcu 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami doprowadziły do awarii systemów chłodzenia i przetopienia się prętów paliwowych w elektrowni w Fukushimie. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

źródło:
Zobacz więcej