RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Teleporady medyczne wymagały interwencji”. Przeprowadzono kontrole

Przeprowadzono 8400 kontroli (fot. Shutterstock/Rido)

– Zaczęliśmy dostrzegać, że teleporady medyczne wymagają interwencji, szczególnie po przełomie wiosny i lata; widzieliśmy, że bywają one pretekstem do ograniczania dostępu do opieki zdrowotnej; przeprowadzono kontrole w 8400 poradniach POZ – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier ostrzega: Grozi nam trzecia fala koronawirusa

Najbliższe miesiące, a może nawet kwartały – oby nie lata – będą najtrudniejsze miesiące dla Polski od dziesięcioleci, co najmniej od 30 lat, może...

zobacz więcej

Niedzielski odnosił się do poruszanych w Sejmie przez posłów kwestii, związanych z przedstawioną tego dnia informacją premiera Mateusza Morawieckiego na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

Jedną z nich była sprawa teleporad lekarskich. – Rzeczywiście zaczęliśmy dostrzegać, że teleporady wymagają interwencji, szczególnie po tym sezonie z przełomu wiosny i lata. Widzieliśmy, że teleporady są pewnym pretekstem do ograniczania dostępu do opieki zdrowotnej – powiedział minister zdrowia.

Poinformował, że zarządził „kontrolę – wizyty weryfikacyjne”, które dotyczyły 8400 poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Do każdej z tych poradni, jak mówił minister, pracownicy NFZ wykonywali telefon pod numer wskazany na stronach przychodni i weryfikowali dostępność.

Premier przedstawi raport ws. epidemii. Zaapeluje o zgodę ponad podziałami

W środę o godz. 12 wystąpię w Sejmie z raportem o stanie naszych przygotowań do walki z epidemią koronawirusa oraz apelem o ponadpolityczną zgodę i...

zobacz więcej

– Okazało się, że w wyniku tej kontroli czy weryfikacji, 600 jednostek nie dysponowało, nie wykazało gotowości czy dostępności via telefon. To jest dużo, ale te 600 nie stanowi nawet 10 proc. z 8400 weryfikowanych jednostek – powiedział Niedzielski.

Poinformował, że następnie poprosił też „o weryfikację fizyczną, ile z tych 600 jednostek faktycznie jest zamkniętych na cztery spusty i regularnej działalności nie prowadzi”.

– W wyniku kontroli czy raczej wizytacji tych 600 jednostek, zweryfikowaliśmy, że rzeczywiście 60 jednostek było zamkniętych i te wszystkie 60 jednostek podlega działaniom kontrolnym NFZ – powiedział minister zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej