RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potrzebni medycy do pracy w szpitalu na Stadionie PGE. Ruszają infolinia i portal

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym jest budowany w trzech etapach. Pierwszy etap zakończony najszybciej, obejmuje 300 łóżek do leczenia tlenowego dla chorych na COVID-19; drugi etap, 500 łóżek, też szybko powinniśmy zakończyć – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał minister, uruchomiono specjalną infolinię oraz stronę szpitalnarodowy.pl, dzięki którym osoby z personelu medycznego mogą zgłosić się do pomocy.

Będzie drugi szpital tymczasowy w stolicy. Minister zdrowia wydał zgodę

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie –...

zobacz więcej

– Szpital jest budowany w trzech etapach. I etap to 300 łóżek, z czego 50 będzie przeznaczonych do intensywnej terapii, pozostałe do leczenia tlenowego. II etap to 500 łóżek. (...) Jeśli sytuacja będzie się dalej dynamicznie pogarszała, wdrożony zostanie III etap - 1000 łóżek – mówił Dworczyk.

Szpital jest budowany w pomieszczeniach znajdujących się na koronie stadionu.

– Zostały załatwione sprawy formalno-prawne, zostały wydane decyzje administracyjne premiera, wojewody. Podpisano umowy z wykonawcami, trwają prace budowlane. Są dostosowywane sanitariaty dla chorych i personelu, budowane są śluzy, które będą oddzielały strefy czyste od stref zakażonych. Zwożony jest sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych i są przygotowywane instalacje elektryczne oraz ta najważniejsza, instalacja tlenowa – powiedział.

Jak mówił minister, na pierwszych 500 łóżek potrzeba będzie ponad 500 osób z personelu medycznego – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych.

– W tej chwili zgłosiło się ponad 160 osób. (...) Dziś uruchamiamy specjalną infolinię informacyjną dla personelu medycznego, który chciałby podjąć pracę na Stadionie Narodowym, w szpitalu. Została też uruchomiona strona szpitalnarodowy.pl, gdzie można wypełnić stosowny formularz i zgłosić się do podjęcia działań w zakresie tego projektu – dodał Dworczyk.

Głos zabrał również dr Artur Zaczyński, koordynujący prace na Stadionie Narodowym.

– Jeśli przyjdzie czas, że szpitale przestaną funkcjonować normalnie i wszystkie łóżka intensywnej terapii będą wypełnione, szpital jest w stanie się przekonwertować. Zabezpieczamy też możliwości logistyczne przewożenia pacjentów w stanie lżejszym i uruchamiania kolejnych miejsc intensywnej terapii – mówił.

źródło:
Zobacz więcej