RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Presja ambasadorów w sprawie mediów? „Odwrotu nie ma, decyzja podjęta” [WIDEO]

Ambasador Niemiec w Polsce poinformował, że rozmawiał z amerykańską ambasador o m.in. wolności mediów w naszym kraju. Czy to presja w związku dekoncentracją mediów? – Być może to forma nacisku na nas, abyśmy ustąpili, zmiękczyli stanowisko. Odwrotu nie ma. Decyzja została podjęta. Będziemy wprowadzać dekoncentrację mediów. Działania prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka w celu wykupienia grupy prasowej Polska Press są dobre. Będziemy mieli niedługo zdrową równowagę na rynku medialnym – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Wiceszef MSZ: Podzielę się z ambasadorem RFN opinią nt. wolności mediów w Niemczech

„Przy najbliższej okazji podzielę się z Panem Ambasadorem Niemiec swoimi refleksjami i obserwacjami dotyczącymi wolności słowa i pluralizmu mediów...

zobacz więcej

– Serdecznie dziękuję Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce za wspaniałą przyjacielską kolację! Tematy naszych rozmów to stosunki transatlantyckie, Trójmorze i wolność mediów w Polsce – napisał na Twitterze Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec w Polsce. To właśnie koncerny zza Odry są niemal monopolistą na rynku prasy regionalnej. Z kolei amerykański koncern Discovery jest właścicielem telewizji TVN.

– Niemcy mogą bardzo agresywnie reagować na kwestie dekoncentracji mediów w Polsce, ponieważ kontrolują znaczną część rynku medialnego w naszym kraju i za ich pośrednictwem mogą wspierać proniemieckich kandydatów w wyborach związanych z opozycją totalną, którzy reprezentują interesy Berlina mówiąc na przykład, że nie powinniśmy budować Centralnego Portu Komunikacyjnego – skomentował minister w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.

Ze zrozumieniem do spotkania dyplomatów podchodzi opozycja. – Jeżeli dzisiaj mówimy o sprawach ważnych i poważnych, to zajmowanie się przez PiS dekoncentracją w szczycie epidemii, kiedy powinien wszystkie siły skierować na walkę z tą epidemią, jest po prostu głupie, haniebne i przeciwskuteczne. Jeżeli PiS chce taką politykę prowadzić, to jest to ze szkodą dla Polaków. Jeżeli będą biły dzwony w innych państwach i będą próby nawrócenia PiS-u na działania dobre dla Polski i Polaków, to chyba lepiej dla naszej ojczyzny – ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Zakłopotanie, zatroskanie i dyskusja o pomysłach PiS się toczy i będzie się toczyć. Na pewno jeśli Prawo i Sprawiedliwość podniesie rękę na media prywatne, to my taki temat będziemy podnosić na forum Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego. Oczywiście musimy ten projekt zobaczyć. Jeżeli to będzie w takim duchu, jak Prawo i Sprawiedliwość mówi, czyli spółka paliwowa ma przejmować media, to na pewno naszej zgody na to nie będzie – zastrzegł poseł Lewicy Tomasz Trela.

Poseł Kałużny o repolonizacji mediów: „Ta batalia będzie ostra”

Ambasadorzy Niemiec i USA poinformowali, że spotkali się, by rozmawiać o wolności mediów w Polsce. – Musimy dostrzec zależność własności mediów z...

zobacz więcej

Do takich komentarzy ze strony opozycji odniósł się minister Andruszkiewicz. – Wzdycham i czasem zastanawiam się, po co obce państwa wydają tyle pieniędzy na utrzymanie korpusów dyplomatycznych, skoro mają naszą opozycję do dyspozycji, która reprezentuje ich interesy w Polsce. Bardzo przykre – powiedział Andruszkiewicz.

Spotkanie ambasadorów nie dziwi senatora Jana Filipa Libickiego z PSL. – Wydaje mi się, że jest rzeczą absolutnie normalną, że ambasadorowie poszczególnych krajów dbają o interesy przedsiębiorców, którzy chcą zaangażowani w Polsce. Nie widzę tu nic nagannego. Powinniśmy mieć swoje zdanie i wspierać polskich przedsiębiorców w innych krajach – argumentował Libicki.

– Nie wiem, czy ambasadorowie powinni być zatroskani mediami w Polsce. Konwencja wiedeńska o służbie dyplomatycznej mówi jednoznacznie, że przedstawiciele obcych państw, którzy reprezentują te państwa w państwie trzecim, nie powinni ingerować w politykę wewnętrzną tego państwa. Pytanie, jaki charakter miało to spotkanie, czy to była tylko i wyłącznie dyskusja na temat rzetelności „Gazety Wyborczej” i pisemek tego pokroju, czy była to kwestia ingerowania w prawodawstwo państwa polskiego. W regulacje, które obowiązują i te, które są planowane, zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość – powiedział poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Najprawdopodobniej w listopadzie do Sejmu wpłynie projekt ustawy PiS, dotyczący dekoncentracji. Pojawiły się zapowiedzi, że ma być wzorowany na podobnych rozwiązaniach we Francji i Niemczech. Wcześniej wpis ambasadora Niemiec skomentował polski wiceminister spraw zagranicznych. – Wolność mediów to fundament demokratycznego państwa prawa i nasza wspólna troska. Przy najbliższej okazji podzielę się z Panem Ambasadorem Niemiec swoimi refleksjami i obserwacjami dotyczącymi wolności słowa i pluralizmu mediów w Niemczech – napisał na Twitterze wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. Niemieckie media były kilka lat temu krytykowane za milczenie o serii gwałtów i przestępstw seksualnych wobec kobiet, dokonanych przez islamskich imigrantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej