Raport

Epidemia koronawirusa

Pod ciśnieniem emocji

okładka

Zgorzkniały policjant i tajemnica zniknięcia popularnej parlamentarzystki – to temat na murowany bestseller. Udało się. Duńczyk Jussi Adler-Olsen jest nie tylko pomysłowy, ale i utalentowany, wyszedł mu więc trzymający w napięciu thriller.

Mroczna fabuła poprzecinana jest żyłkami humoru i wątkami obyczajowymi, w stylu znanym chociażby miłośnikom takich filmów rodem z Danii jak „Włoski dla początkujących” czy „Jabłka Adama”. Adler-Olsen, snując mrożącą krew w żyłach opowieść, ubarwia ją zabawnymi obserwacjami z życia Duńczyków i nie przejmuje się w polityczną poprawnością.

Czytelnik na początku wie więcej, niż policjant, który ma rozwikłać kryminalną zagadkę. W miarę rozwoju historii okazuje się jednak, że tajemnic jest wiele, bardzo wiele.

Główne wątki są dwa – jeden dotyczy Carla Mørcka, policjanta z kopenhaskiego wydziału zabójstw; drugi – pięknej parlamentarzystki, Merete Lynggaard, która znikła bez śladu. Ona jest tytułową „kobiet w klatce”, zamkniętą przez nieznanych oprawców w pustym pokoju, bez żadnych sprzętów, bez naturalnego światła, gdzie dostaje tylko jedzenie i trochę wody. Monolog Merete to studium człowieka w potrzasku, upokorzonego do granic możliwości z nieznanych powodów, który mimo wszystko pragnie żyć.

Carl Mørck jest gliniarzem modelowym – genialny, ze złamanym życiem prywatnym, cyniczny i zgorzkniały. Gdy go poznajemy, właśnie wraca do pracy po traumatycznym wydarzeniu. On i jego dwaj koledzy dali się zaskoczyć bandytom. Mørck boryka się z poczuciem winy; jeden z jego kumpli zginął; drugi, sparaliżowany, prosi go w szpitalu, by pomógł mu umrzeć. Tej prośby komisarz spełnić nie potrafi.

Szefowie Mørcka nie bardzo wiedzą, co z nim zrobić, tworzą więc dla niego Departament Q, który ma zajmować się trudnym sprawami, których przez lata nie dało się rozwikłać. Awansowany (a właściwie zdegradowany) Mørck ląduje w piwnicy policyjnego gmachu, gdzie kręci się przydzielony do sprzątania Syryjczyk Assad. Wśród zwałów akt komisarz trafia na sprawę Merete Lynggaard, która zaginęła bez śladu przed pięciu laty. Upór Assada i jego niezwykła, detektywistyczna intuicja sprawiają, że komisarz angażuje się w poszukiwania parlamentarzystki. Z gąszczu mylnych tropów wyłania się droga, która zaprowadzi pozornie niedobrana parę śledczych do rozwiązania zagadki. A czytelnik wie, że Carl i Assad muszą się śpieszyć, bo Merete jest coraz bardziej wyczerpana.

Powieść Adler-Olsena utwierdza nas w przekonaniu, że Skandynawowie fantastycznie snują kryminalne opowieści. Książek o Departamencie Q jest więcej i być może zostaną przetłumaczone na polski. Czekamy.

Kobieta w klatce, Jussi Adler-Olsen, przekład: Joanna Cymbrykiewicz; słowo/obraz/terytoria, ISBN: 978-83-7453-027-9; liczba stron: 416.

Zobacz więcej