RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marszałek Senatu posłucha premiera? „Ma opinię leniuszka” [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o bezwłoczne prace nad ustawami związanymi z koronawirusem. Izba wyższa parlamentu uczyni to dopiero w przyszłym tygodniu. – Marszałek Grodzki był wielokrotnie proszony przez premiera, aby sprawy przyjęcia ustaw mających na celu walkę z koronawirusem przyspieszyć. Marszałek ma jednak opinię leniuszka. Rozumiemy, że ktoś lubi się polenić, ale w tej sytuacji powinien szybciej zająć się tą ustawą. Nie musi leżeć w weekend – powiedział portalowi tvp.info minister w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.

Rządzący chwalą decyzję PSL. Potężne zamieszanie w Senacie

PSL zadeklarowało chęć jak najszybszego zajęcia się w Senacie pracą nad przepisami przeciwdziałającymi skutkom epidemii. W tej sprawie złożyli...

zobacz więcej

– Chcę zaapelować o rezygnację z obstrukcji, przerw, odroczeń i ze zwlekania. Chce się zwrócić do marszałka Senatu o pilne przeprocedowanie tej ustawy w izbie wyższej po jej prawdopodobnym przyjęciu przez Sejm. Jestem gotowy wytłumaczyć panu marszałkowi podczas spotkania, jak ważne są te rozwiązania. Jak bardzo pomagają lekarzom, pielęgniarkom i służbom w realizowaniu ich różnych zadań. Postawmy na solidarność, tak jak stawiają na nią Polacy – mówił premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

– Posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek o godz. 16 od rozpatrzenia przepisów dotyczących walki z epidemią - poinformował dziennikarzy marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zdaniem szefa izby wyższej parlamentu posiedzenie odbędzie się wcześniej niż planowano. Politycy rządzącej partii twierdzą jednak, że ustawy m.in. przewidujące dodatkowe wsparcie finansowe dla medyków walczących z wirusem można byłoby przyjąć szybciej.

– Wszystko jest w rękach pana marszałka Tomasza Grodzkiego. Jeśli pan marszałek zwołałby posiedzenie Senatu w tym tygodniu, to wszystko jest możliwe. Wystarczy wyłącznie dobra wola. Słyszymy o zwlekaniu, odkładaniu w czasie. To stoi w sprzeczności z deklaracjami polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy rzekomo troszczą się o los Polaków, medyków, którzy ratują nasze życie i zdrowie. To oczywiście hipokryzja Platformy Obywatelskiej – skomentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

– Kiedy obserwuję marszałka Grodzkiego, to mam głębokie przekonanie, że swoimi działaniami wręcz pomaga walczyć z koronawirusem, czyli robi to, co każdy powinien robić – ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. A w jaki sposób marszałek Grodzki pomaga? – Na przykład kiedy trafiają projekty ustaw do Senatu, są one bardzo dokładnie analizowane, konsultowane ze specjalistami. Późniejsze poprawki poprawiają jakość ustaw. Powodują, że jest mniej chaosu w tym, co robi PiS – odpowiedział Suchoń.

Premier do marszałka Senatu: Apeluję do pana w duchu odpowiedzialności za kraj [WIDEO]

„Dziś wszyscy musimy zjednoczyć się, by wygrać z koronawirusem. Solidarność to nasza największa broń w tej walce” – napisał premier Mateusz...

zobacz więcej

Czy senatorowie powinni zająć się ustawami dotyczącymi koronawirusa szybciej i czy możliwa jest obstrukcja opozycji? – Praca w Senacie powinna trwać tak długo, żeby wszyscy senatorowie mogli zapoznać się z tą ustawą. Oczywiście powinna odbyć się jak najszybciej. Jeżeli posiedzenie odbywa się w poniedziałek, to gdyby we wtorek wieczorem lub w środę rano ustawa wyszła z Senatu, to byłby to dobry termin. My jesteśmy częścią koalicji senackiej i będziemy pilnować, żeby z jednej strony Prawo i Sprawiedliwość nie robiło tego „na chybcika”, „na łapu capu” i w sposób niechlujny, co jest zwyczajową cechą parlamentarzystów PiS. Będziemy też pilnować, żeby nie było zbytniego przedłużania prac nad tą ustawą – tłumaczył senator PSL Jan Filip Libicki.

– Cieszy postawa senatorów PSL-u, którzy podzielają stanowisko pana premiera i naciskają na marszałka Grodzkiego, aby zwołał nawet w trybie nadzwyczajnym posiedzenie. Dla Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej im gorzej w Polsce, tym lepiej dla nich. Polacy z niesmakiem oceniają ich kolejne poczynania. Chociażby wczorajsze głosowanie, które przedłużyło o cały dzień prace nad ważnymi projektami ustaw mających wesprzeć służbę zdrowia w walce z koronawirusem – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

Marszałek Grodzki powinien posłuchać premiera Morawickiego? – Ja myślę, że tak, ponieważ sytuację mamy ekstraordynaryjną i trzeba przyspieszyć proces legislacyjny. Oczywiście wszystko powinno być przeprowadzone z należytą starannością. Jeśli senatorowie będą potrzebowali dodatkowych opinii, to takie opinie powinny być zebrane. Myślę że w przyszłym tygodniu sprawa powinna być rozstrzygnięta – przewidywał poseł Lewicy Tomasz Trela.

źródło:
Zobacz więcej