RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PGNiG kupi od duńskiego Oersteda gaz z Morza Północnego

PGNiG poinformowało, że PST będzie miała możliwość eksportowania gazu od Oersteda m.in. na terytorium Niemiec lub Polski (fot. Carina Johansen/Bloomberg via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

PGNiG kupi gaz od duńskiego Oersteda. Umowa między duńską firmą a niemiecką spółką PGNiG – PST przewiduje dostawy w latach 2023-2028 ok. 6,5 mld m sześc. gazu z duńskiej części Morza Północnego.

Niemiecka spółka należąca do PGNiG kupiła gaz z norweskiego szelfu

PST, niemiecka spółka PGNiG, podpisała z firmą Aker BP umowę na dostawy gazu ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – podało w piątek PGNiG....

zobacz więcej

PGNiG poinformowało, że PST będzie miała możliwość eksportowania gazu od Oersteda m.in. na terytorium Niemiec lub Polski.

Zgodnie z zapisami uwzględnionymi w umowie, zakup gazu uzależniony jest od wydobycia gazu w duńskiej części Morza Północnego, z uwzględnieniem produkcji na złożu Tyra, z którego ma pochodzić większość gazu. Podstawą kalkulacji formuły cenowej są rynkowe wartości indeksów cen gazu ziemnego – zaznaczyło PGNiG.

Jak podał Oersted, wznowienie produkcji z poddawanego rekonstrukcji pola Tyra ma nastąpić w połowie 2022 r. Duńska firma zaznaczyła, że dostawy przewidziano na okres od 1 stycznia 2023 r. do 1 października 2028 r.

Duńska agencja energii spodziewa się, że w tym czasie produkcja gazu w duńskiej części Morza Północnego wyniesie ok. 22 mld m sześc., a zużycie gazu w Danii – ok. 11 mld m sześc.

Oersted podkreślił, że zgodnie z polityką dekarbonizacji nie inwestuje już w wydobycie ropy i gazu, nie zawiera nowych kontraktów na ich zakup ani nie przedłuża istniejących. Gaz odsprzedawany PGNiG pochodzi z długoterminowych umów, których Oersted nadal jest stroną.

PGE do 2050 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną

Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE – wynika z...

zobacz więcej

PGNiG jest największym w Polsce importerem i dostawcą gazu ziemnego. Ma oddziały i przedstawicielstwa w Rosji, Belgii, Pakistanie, na Białorusi i Ukrainie.

„Jest również jedynym właścicielem spółki PGNiG Upstream Norway AS, która prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i eksploatacji złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i Morzu Norweskim, spółki PGNiG Upstream North Africa, poszukującej złóż węglowodorów w basenie Murzuq na terenie Libii oraz PGNiG Supply & Trading GmbH w Monachium, zajmującej się handlem gazem” – podała spółka.

Oersted (dawniej DONG) to największa duńska firma energetyczna. Koncern, w którym państwo kontroluje 50,1 proc. akcji zajmuje się wydobyciem ropy i gazu oraz produkcją energii elektrycznej, jest m.in. największym światowym deweloperem morskich farm wiatrowych.

źródło:

Zobacz więcej