RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łukaszenka: W niedzielę w Mińsku będzie zaprowadzony porządek

Od sierpnia co niedzielę na Białorusi odbywają się wielotysięczne marsze opozycji (fot. PAP/EPA/STRINGER)

W niedzielę w Mińsku będzie zaprowadzony porządek – zapowiedział Alaksandr Łukaszenka. Od sierpnia co niedzielę na Białorusi odbywają się wielotysięczne marsze opozycji. Portal Nasza Niwa pisze, że na tę niedzielę planowana jest wielka prołukaszenkowska demonstracja.

Łukaszenka do protestujących: Znajdziemy każdego i każdy odpowie

Alaksandr Łukaszenka zagroził, że znajdzie każdego uczestnika protestów. Jak dodał, każdy z nich „odpowie za swoje działania”. Jego wypowiedź...

zobacz więcej

Nasza Niwa powołuje się na informacje od jej czytelników, którzy twierdzą, że władze planują zorganizować wielki mityng w Mińsku, a regiony otrzymały plan, precyzujący, ilu ludzi ma przybyć na akcję.

„Nikt się nie wyrywa, żeby jechać, dlatego w niektórych przedsiębiorstwach za wyjazd nawet proponują pieniądze” – pisze Nasza Niwa.

To niektóre z wiadomości otrzymanych przez portal od czytelników: „Ojciec pracuje w Mołodecznie. Dzisiaj było zebranie w związku z mityngiem zwolenników władz 25 października. »Doprowadzona« liczba z rejonu mołodeckiego – 1,5 tys. osób. Opłata, jak rozumiem, na koszt organizacji”, „W Grodnie w placówkach przedszkolnych zbierają ludzi na wyjazd do Mińska 25.10”, „Jest informacja o tym, że w niedzielę z Brześcia do Mińska jadą cztery dodatkowe pociągi, z 72 wagonami łącznie”.

Jak ocenia Nasza Niwa, możliwe, że w ten weekend powtórzy się sytuacja z 16 sierpnia, kiedy w akcji prołukaszenkowskiej wzięło udział 15 tys. osób, a na Marsz Wolności wyszło do 300 tys.

We wtorek, mianując nowych rektorów trzech uczelni, Łukaszenka zagroził, że „w niedzielę w Mińsku będzie zaprowadzony porządek”.

W środę w Pałacu Niepodległości trwa narada Łukaszenki z najwyższymi przedstawicielami władz. Spotkanie, jak podkreśliły służby prasowe Łukaszenki, poświęcone jest gospodarce, polityce i bezpieczeństwu społecznemu.

źródło:

Zobacz więcej