RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trudne warunki dla turystów. Wieje halny, w wyższych partiach leży śnieg

Widoczność jest bardzo dobra (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Trudne warunki turystyczne są w wyższych partiach Beskidów. Tam wciąż leży śnieg, który spadł w ubiegłym tygodniu. Poniżej 1000 m npm warunki są dobre. Wiatr halny nieco osuszył szlaki, ale błota jest sporo – informują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Popularne schronisko w górach zamknięte. Obsługa na kwarantannie

Do 28 października zamknięte będzie schronisko na Szczelińcu w Górach Stołowych. Cała obsługa miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, nie...

zobacz więcej

– Na Markowych Szczawinach czy Hali Miziowej warunki są trudne ze względu na śnieg. Leży go 13 do 15 cm. Na Miziowej i Lipowskiej dało się nawet zjechać na nartach. W dolinach warunki są dobre. Przez wiatr halny szlaki nieco przeschły, ale błota jest sporo – poinformował ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku.

Widoczność jest bardzo dobra. Termometry wskazywały rano na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej 4-5 st. Do 10 st. było w dolinach, m.in. w Szczyrku.

Z uwagi na wiatr nie funkcjonuje gondolowa kolej linowa na Szyndzielnię. Nie działają też: górny odcinek wyciągu kanapowego na Skrzyczne oraz gondole na Halę Skrzyczeńską.

Turyści, wybierając się na pieszą wyprawę, muszą mieć solidne buty. Wycieczki należy planować pamiętając, że coraz szybciej zapada zmrok. Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Trzeba zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Może ona uratować życie.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

źródło:

Zobacz więcej