RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rządzący chwalą decyzję PSL. Potężne zamieszanie w Senacie

Koronawirus w Polsce. Parlamentarzyści decydują ws. nowych przepisów (fot. PAP/Marcin Obara)

PSL zadeklarowało chęć jak najszybszego zajęcia się w Senacie pracą nad przepisami przeciwdziałającymi skutkom epidemii. W tej sprawie złożyli nawet wniosek do marszałka. Rządzący komentują, że jest to przykład „odpowiedzialnego zachowania”. – Obecna sytuacja jest nadzwyczajna. Zarówno w Polsce jak i w całej Europie. Na pewno są więc potrzebne wyjątkowe środki ustawodawcze – mówi w rozmowie z portalem tvp.info senator PSL Jan Filip Libicki.

Nawet 1 tys. zł za brak maseczki. Mocny komentarz posła, który przeszedł COVID-19

Projekt ustawy zgłoszonej przez PiS wzmocni pozycję straży miejskiej i służby ochrony kolei ws. egzekwowania obowiązku zakrywania ust i nosa....

zobacz więcej

Prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz złożył u marszałka Tomasza Grodzkiego wniosek o przyspieszone posiedzenie Senatu w sprawie ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym w pandemii.

„Panie prezesie, klub PiS w Senacie popiera pański wniosek” – zwrócił się już do Kosiniaka-Kamysza senator PiS Marek Pęk. Inny z polityków obozu rządzącego – wiceminister Janusz Kowalski – stwierdził, że ludowcy zachowali się jak „odpowiedzialna opozycja”. Pytanie jednak, jak teraz zachowa się Koalicja Obywatelska i Lewica.

– W samym Senacie sytuacja jest dynamiczna. Nasze stanowisko wyrażone przez prezesa jest jasne. W ważnej dla nas ustawie prozwierzęcej większość nie ułożyła się tak, jak byśmy tego oczekiwali. Nie wiem, jak ułoży się tym razem i jak zachowają się inne ugrupowania – przyznaje w rozmowie z portalem tvp.info Jan Filip Libicki.

„Trzeba zrobić wszystko, by nad tym zapanować”

Senator PSL dodaje, że ludowcy starają się „podejmować takie działania, jakie uważają za racjonalne”.

– Nie robimy tego dla poklasku. W obecnej chwili uważamy, że sytuacja związana z koronawirusem jest niebywale trudna i trzeba zrobić wszystko, by w miarę możliwości nad tym zapanować – podkreśla.

Sejm wrócił do prac nad ustawą covidową. Gorąca debata [RELACJA]

Sejm rozpoczął pierwsze czytanie projektów poselskich dotyczących walki z epidemią COVID-19. Wśród nich jest propozycja PiS, która zakłada m.in....

zobacz więcej

Libicki przyznaje, że sytuacja w Polsce i całej Europie jest nadzwyczajna, więc potrzebne są wyjątkowe środki ustawodawcze.

– Jako PSL zgadzamy się więc na przyspieszony tryb, jednak to nie powinno przysłaniać nam perspektywy, że przez siedem miesięcy epidemii rząd miał dużo czasu, aby wiele rozwiązań przygotować wcześniej. Gdyby tak było, kolejne rozwiązania mieliby już gotowe i można by je uruchamiać wraz z kolejnymi etapami rozwoju epidemii – zaznacza polityk.

Przypomina, że eksperci od wielu miesięcy alarmowali, iż liczba zakażonych wzrośnie na jesieni. – Skoro ja o tym pamiętam, to tym bardziej powinni już wtedy słuchać tego rządzący – komentuje.

Plan powinien być gotowy już dawno?

Granica 10 tys. zakażeń przekroczona. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 10 040 nowych przypadkach zakażenia Sars-CoV-2 w kraju. To rekord, najwięcej od...

zobacz więcej

Senator Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdza, że tymczasem w Poznaniu trwa na przykład dyskusja o tym, który szpital jako kolejny powinien zająć się teraz w pełni problemem koronawirusa, bo pierwsza z takich placówek jest już zapełniona.

– Wynika z tego jasno, że rząd nie był przygotowany na taką sytuację. Ja uważam, że już pól roku temu można było ustalić, które szpitale w przypadku takiej potrzeby będą kolejno przekształcane. Tymczasem wypowiedzi rządowych urzędników w Poznaniu wskazują, że taka debata toczy się dopiero teraz – mówi.

Jan Filip Libicki sam przeszedł koronawirusa. W szpitalu spędził ponad trzy tygodnie.

Rano Sejm rozpoczął pierwsze czytanie projektów poselskich dotyczących walki z epidemią COVID-19. Wśród nich jest propozycja PiS, która zakłada m.in. wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, podwyższenie ich wynagrodzeń oraz ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE. Posiedzenie przesunięto – na wniosek posłów KO – z wtorku.

źródło:
Zobacz więcej