RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stanisław Wojtera prezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”

Powołano też zastępców prezesa PPL (fot. polish-airports.com)

Minister infrastruktury powołał Stanisława Wojterę na nowego prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” – poinformował resort. Dodał, że powołano też Łukasza Sucheckiego i Stefana Świątkowskiego na zastępców prezesa PPL.

Wild: koronawirus nie powinien wpłynąć na termin uruchomienia CPK

Wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę i bezprecedensowe załamanie się rynku będą miały poważne konsekwencje, jednak budowa Centralnego Portu...

zobacz więcej

Stanisław Wojtera zastąpił na stanowisku prezesa Mariusza Szpikowskiego.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest podmiotem strategicznym należącym do Skarbu Państwa. Celem PPL jest rozwój sektora lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce.

PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały lub akcje spółek m.in. zarządzających portami regionalnymi, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu.

W skład grupy kapitałowej PPL wchodzą także wyspecjalizowane spółki świadczące obsługę pasażerów, towarów i samolotów na polskich lotniskach (Welcome Airport Services i Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław) oraz podmiot prowadzący działalność pozalotniczą: ACS – działalność z zakresu ochrony i kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz bagażu w portach lotniczych.

Jak informowały w tym miesiącu PPL, uzyskały 356 mln zł zysku netto za 2019 r., wobec straty netto na poziomie 66 mln zł w 2018 r. Przedsiębiorstwo zapowiadało, że wyniki finansowe za rok 2020 będą niższe ze względu na pandemię koronawirusa.

Polska zwiększa udział w Funduszu Trójmorza. BGK inwestuje ponad miliard zł

Bank Gospodarstwa Krajowego inwestuje kolejne 250 mln euro w Fundusz Trójmorza, którego jest współzałożycielem i głównym inwestorem. Tym samym...

zobacz więcej

MI poinformowało, że nowy prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Stanisław Wojtera (ur. 1977 r.) jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, ma dyplom studiów Master of Business Administration. Pełnił funkcje kierownicze m.in. w grupie PKO BP, PHO, PZL–Świdnik.

Z branżą obronno-lotniczą związany od 2013 r., ostatnio pełnił funkcję Pełnomocnika Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o. ds. Zagospodarowania Terenu Lotniska Chopina.

Jak podał resort, jednocześnie minister infrastruktury powołał zastępców prezesa PPL. Wiceprezesem ds. operacyjnych został Łukasz Suchecki, a wiceprezesem ds. finansowych – Stefan Świątkowski.

Łukasz Suchecki ukończył studia w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Pracował na stanowiskach kierowniczych m.in. w grupie LOT i w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Ostatnio był zastępcą dyrektora Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Jest członkiem Rady Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego przy Ministerstwie Infrastruktury.

Nowy wiceprezes ds. finansowych Stefan Świątkowski ukończył studia matematyczne na Politechnice Łódzkiej oraz na University of Leeds, a także studia Master of Business Administration na Institut européen d'administration des affaires w Fontainebleau (Francja). Był też m.in. wiceprezesem ds. finansowych grupy KGHM. W ostatnim czasie pełnił funkcje kierownicze w pionach finansowych spółek z grupy LOT.

źródło:

Zobacz więcej