RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W tym wieku osiągamy szczyt zdolności umysłowych. Później jest gorzej

Najszybciej umysł rozwija się do 20. roku życia (fot. Shutterstock/Jalisko)

Szczyt naszych zdolności umysłowych osiągamy w wieku około 35 lat, a po 45. roku życia rozpoczyna się powolny spadek – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Test na trwałość związku? Naukowcy mają rozwiązanie

Najlepszym testem na trwałość związku są rytuały związane np. ze świętami lub innymi rodzinnymi uroczystościami. Uczestniczenie w nich razem daje...

zobacz więcej

Zespół naukowców z ENSAE Paris, Uniwersytetu Monachijskiego i Uniwersytetu Erazma w Rotterdame prowadził badania wśród 4294 profesjonalnych szachistów, z których 20 było mistrzami świata.

Analizie poddano blisko 24 tys. rozgrywek odbywających się w latach 1890-2014. Każdy z graczy obserwowany był przez wiele lat, aby ocenić zmiany zachodzące w sposobie gry.

Badacze ustalili, że zdolności większości szachistów szybko rozwijały się do 20. roku życia, po czym rozwój spowalniał i osiągał szczyt w wieku około 35 lat. Większość graczy była w stanie utrzymać ten poziom przez kolejnych 10 lat, a po 45. roku życia jakość gry zaczynała powoli spadać.

„W ciągu 125 lat ogólna jakość gry wyraźnie wzrosła, zwłaszcza wśród młodszych graczy. Szybki wzrost odnotowano w latach 90., gdy entuzjaści gry w szachy zyskali dostęp do rozgrywek online” – dodają naukowcy.

źródło:

Zobacz więcej