RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 21.10 – kolejny szpital tymczasowy

Drugi, po Stadionie Narodowym, szpital tymczasowy w stolicy ma pomieścić kilkaset łóżek dla pacjentów z Covid-19 (fot. PAP/EPA)

Blisko 1,3 tys. Zakażeń potwierdziła minionej doby na Mazowszu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Połowa tej liczby to infekcje odnotowane w stolicy. Trwają prace nad utworzeniem kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. Jak informują służby wojewody mazowieckiego, brana pod uwagę jest m.in. lokalizacja w hali Expo XXI.

Ile osób zakaża się w samolocie? Prezes PAŻP o wynikach badań

Koronawirus zmienił życie wszystkich, ale niewiele branż ucierpiało w takim stopniu jak lotnicza. Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

We wtorek mazowiecki sanepid potwierdził śmierć dziewięciu pacjentów z koronawirusem. To znacznie więcej niż w poprzednich dniach – w poniedziałek odnotowano jeden zgon, zaś w niedzielę – trzy. Łącznie od początku epidemii z powodu Covid-19 na Mazowszu zmarło 556 osób.

W województwie w ciągu doby przybyło 397 kolejnych ozdrowieńców, a ich łączny wskaźnik to 13 387 osób.

Co drugi przypadek Covid-19 w stolicy


648 z 1 282 potwierdzonych w ostatnich godzinach infekcji wirusem SARS-CoV-2 przypada na Warszawę, gdzie liczba zakażeń przekroczyła 11,2 tys. Na Mazowszu laboratoryjnie potwierdzono w sumie 26 600 przypadków zakażeń. W Polsce od początku epidemii pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych potwierdzono 192 539 (wzrost o 9291 we wtorek) zakażeń koronawirusem; zmarło 3721 osób.

Mapa zakażeń koronawirusem

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaznacza, że nie wszyscy pacjenci wymagają hospitalizacji i leczą się w izolacji. Według niedzielnych danych dla Mazowsza, w kwarantannie domowej przebywa ponad 35 tys. osób. Hospitalizowanych jest 1072 pacjentów (wzrost o 47), a 4811 objęto nadzorem epidemiologicznym.

Lokalizacja drugiego szpitala tymczasowego


Trwają prace nad utworzeniem kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. Rozpatrywana jest m.in. lokalizacja w hali Expo XXI – poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Dodała, że szpital pomieści kilkaset łóżek.

Czy przejście przeziębienia buduje odporność na koronawirusa? Ekspert odpowiada

Ten koronawirus jest podobny do przynajmniej czterech innych koronawirusów, które powodują zwykłe przeziębienia. (…) Większość z nas te wirusy...

zobacz więcej

– Zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego wydaje Minister Zdrowia. Decyzja co do uruchomienia jeszcze nie zapadła – podkreśliła.

Filipowicz zaznaczyła, że prace organizacyjne nad utworzeniem kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie prowadzi w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim zespół, który „zapewnia sprawną realizację przedsięwzięcia”.

Zlecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zlecił premier Mateusz Morawiecki w sobotę. Pierwszy z takich szpitali ma powstać w Warszawie w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Jego budowa już się rozpoczęła.

W pierwszym etapie szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ma dysponować 500 łóżkami, z czego 50 będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo ma być tam 1 tys. Łóżek.

źródło:
Zobacz więcej