RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

14 biskupów KEP ma Covid-19

Jeden – bp seniora archidiecezji poznańskiej Bogdan Wojtuś zmarł we wtorek (fot. arch.PAP)

Od początku pandemii u 17 biskupów w Polsce stwierdzono Covid-19. Choruje 14 hierarchów. Bp senior archidiecezji poznańskiej Bogdan Wojtuś zmarł we wtorek. W ocenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ jest wiele miejsc, gdzie biskupi mogą się zakazić.

Nie żyje bp Bogdan Wojtuś. Miał koronawirusa

Nie żyje biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Duchowny miał 83 lata. Był zakażony koronawirusem.

zobacz więcej

– Pochodzą z różnych rejonów Polski. Tylko część z zakażonych brała udział w Zebraniu Plenarnym KEP w Łodzi w dniach 5-6 października. Wszystko to sprawia, że nie jest łatwo jednoznacznie określić, gdzie znajduje się źródło zakażeń – powiedział ks. Gęsiak.

Wśród chorych na Covid-19 są coraz częściej kapłani i biskupi. Od początku pandemii koronawirusem zakażenie stwierdzono u kilkunastu z nich. Pierwszy przypadek odnotowano wiosną.

O zakażeniu SARS-CoV-2 biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Pawła Cieślika poinformowała 22 kwietnia kuria diecezjalna; był hospitalizowany w Szczecinie. Ze szpitala wyszedł po miesiącu leczenia.

Drugim zakażonym hierarchą był biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. O jego chorobie kuria poinformowała 19 czerwca.

Decyzją katowickiego sanepidu kwarantanną zostali objęci wówczas m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk, abp senior Damian Zimoń oraz pracownicy kurii. O sytuacji epidemiologicznej abp Skworc poinformował wtedy Nuncjaturę Apostolską w Warszawie.

Abp Stanisław Gądecki zakażony koronawirusem

W sobotę potwierdzono zakażenie koronawirusem u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego...

zobacz więcej

Kolejnym biskupem zarażonym był ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. O jego zachorowaniu poinformowało 9 października Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zwrócono uwagę, że miał on wcześniej kontakt z osobą zakażoną i poddał się kwarantannie.

„W piątek biskup odebrał wynik testu. Okazał się dodatni. Biskup przebywa nadal w izolacji domowej, realizując wszystkie wskazania inspekcji sanitarnej” – poinformowała wówczas diecezja.

10 października archidiecezja katowicka poinformowała, że zakażony został abp Wiktor Skworc. Był on pierwszym biskupem z dodatnim wynikiem testu, który uczestniczył w 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi i Pabianicach. W specjalnym komunikacie hierarcha zapewnia wszystkich, szczególnie chorych, o „duchowej bliskości” i zaprosił do wytrwałej modlitwy różańcowej przez wstawiennictwo Matki Bożej Piekarskiej Lekarki.

13 października potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych dwóch biskupów – tym razem z diecezji opolskiej: Andrzeja Czai i Rudolfa Pierskały. Pierwszy z nich był na zebraniu episkopatu. Tego samego dnia zakażenie stwierdzono u sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego. Sekretariat KEP wprowadził system pracy zdalnej.

Prymas Polski poddał się testom na koronawirusa. Jest wynik

Prymas Polski abp Wojciech Polak ma ujemy wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowała we wtorek wieczorem archidiecezja...

zobacz więcej

14 października kuria archidiecezji poznańskiej poinformowała, że zakażenie stwierdzono u biskupa pomocniczego Szymona Stułkowskiego, a 17 października – u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który przebywał w samoizolacji. Zakażony został również biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek.

Wśród chorych na Covid-19 znaleźli się 14 października także ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Tadeusz Lityński oraz emerytowany biskup pomocniczy Paweł Socha. Rzecznik miejscowej kurii ks. Andrzej Sapieha powiedział Radiu Zachód, że „samopoczucie obu biskupów jest w miarę dobre i zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych mogą przebywać w domu, nie wymagają hospitalizacji”.

„Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały także pozytywny wynik u emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej bp. seniora Bogdana Wojtusia” – poinformowała 17 października miejscowa kuria. Wspomniano, że duchowny jest hospitalizowany, a prymas Polski abp Wojciech Polak, który trafił na kwarantannę, poprosił wiernych o modlitwę w intencji biskupa seniora. We wtorek 20 października kuria podała, że bp Wojtuś zmarł w szpitalu w Poznaniu.

Co z kościołami i cmentarzami w czerwonej strefie? Rzecznik KEP wyjaśnia

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że wiele kolejnych dużych miast znajdzie się w strefie czerwonej. Nie wykluczone, że najwyższe restrykcje obejmą...

zobacz więcej

O chorobie kolejnych dwóch hierarchów poinformowała w poniedziałek kuria diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Rzecznik prasowy ks. Wojciech Parfianowicz oświadczył, że pozytywny wyniki testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 biskupi Edward Dajczak oraz Krzysztof Włodarczyk odebrali w niedzielę wieczorem (18 października).

– Źródłem zakażenia jest prawdopodobnie jeden z pracowników kurii, u którego obecność wirusa stwierdzono 13 października. Obaj biskupi mieli z nim krótki kontakt, dlatego od momentu, kiedy otrzymał on pozytywny wynik testu, pozostają w kwarantannie – poinformował rzecznik kurii.

20 października o zakażeniu bp Wiesława Meringa poinformowała diecezja włocławska. „Pozostaje on w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji.

Tego samego dnia o obecności wirusa SARS-CoV-2 u biskupa pomocniczego Piotra Skuchy poinformowała diecezja sosnowiecka.

– Bp Piotr czuje się dobrze i nie wykazuje objawów. Przebywa w izolacji domowej, przestrzegając obowiązujących restrykcji sanitarnych.(...) Źródło zakażenia nie jest na razie znane. Bp Piotr nie brał udziału w ostatniej sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi, które odbywało się w dniach 5 i 6 października” – czytamy w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej