RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morderstwo Samuela Paty'ego. Siedem osób stanie przed sądem

Zbrodnia wstrząsnęła Francją (fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA)
Zbrodnia wstrząsnęła Francją (fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA)

Siedem osób, w tym dwoje nieletnich, stanie w środę przed francuskim sądem w związku z piątkowym zabójstwem nauczyciela historii Samuela Paty'ego - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła sądowe. Dziewięć osób zostało wypuszczonych z aresztu bez postawienia im zarzutów.

Sprawa zabójstwa nauczyciela. Policja zatrzymała 15 osób

Już 15 osób zatrzymała policja w sprawie brutalnego zabójstwa nauczyciela historii Samuela Paty'ego z liceum w podparyskim...

zobacz więcej

W gronie osób, które zostaną postawione przed sądem, jest Brahim C., ojciec uczennicy, który prawdopodobnie wydał na nauczyciela „fatwę”, edykt religijny obowiązującego muzułmanów, co mogło skłonić 18-letniego Abdullaha Anzorowa do zabójstwa.

Jak podaje AFP, śledczy bardzo wnikliwie badają wiadomości wymieniane przed morderstwem za pomocą aplikacji WhatsApp między rodzicem a zabójcą.

Przed sądem staną także działacz islamistyczny Abdelhakim Sefrioui, bliski znajomy Brahima C., dwie osoby nieletnie, które prawdopodobnie wskazały nauczyciela zabójcy „za wynagrodzeniem” oraz trzech znajomych 18-letniego Czeczena urodzonego w Moskwie, który dopuścił się tego brutalnego mordu. Jeden z nich jest podejrzany o przywiezienie zabójcy na miejsce zbrodni, drugi jest podejrzewany o towarzyszenie mu przy zakupie broni.

Z aresztu wypuszczonych zostało dziewięć osób, które zostały wcześniej zatrzymane w związku z ta sprawą. To między innymi troje uczniów szkoły, w której pracował nauczyciel, rodzice zabójcy, jego dziadek i młodszy brat.

W piątek po południu Abdullah Anzorow brutalnie zamordował Samuela Paty'ego, nauczyciela historii w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku. W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony, a prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

Wcześniej w październiku Paty pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa, co rozgniewało wielu muzułmańskich rodziców. Muzułmanie uważają, że jakiekolwiek przedstawienie Mahometa jest bluźnierstwem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej