RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja. Groźby pod adresem policjantów za zastrzelenie terrorysty

Walka z islamskim ekstremizmem jest jednym z zadań francuskiej policji (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Zabiłeś mojego czeczeńskiego brata. Wszyscy wylecicie w powietrze! – takiej treści wiadomość otrzymała jednostka policji CRS w podparyskim Essonne w związku z zastrzeleniem w piątek zabójcy nauczyciela historii Samuela Paty'ego. Groźby ujawnił dziennik „Le Figaro”.

Walka z ekstremizmem. Francja rozwiązuje propalestyńską organizację

Emmanuel Macron ogłosił rozwiązanie działającej we Francji propalestyńskiej organizacji Cheikh Yassin i zapowiedział dalsze kroki przeciwko...

zobacz więcej

„Zabiłeś mojego czeczeńskiego brata. Wszyscy będziecie skakać, to dopiero początek, banda suk!” – przekaz z groźbami pod adresem policji został nagrany w wiadomości głosowej z zastrzeżonego numeru. W tle wiadomości rozbrzmiewały islamskie pieśni.

Samuel Paty, profesor historii i geografii, został brutalnie zamordowany w piątek w pobliżu szkoły w Conflans-Sainte-Honorine, na północny zachód od Paryża. Zabójca, 18-letni Rosjanin pochodzenia czeczeńskiego Abdullah Anzarow, został zastrzelony przez policję niedługo po zdarzeniu.

Według ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina Paty stał się celem fatwy, edyktu religijnego obowiązującego muzułmanów, wypowiedzianej przez rodzica uczennicy za pokazywanie karykatur proroka Mahometa podczas kursu o wolności słowa.

We wtorek Stowarzyszenie Czeczenów Europy zaprotestowało przeciwko propozycjom deportowania członków ich społeczności z terytorium Francji. Z taką propozycją wystąpił lider Francji Nieujarzmionej Jean Luc Melenchon, za co został oskarżony przez Czeczenów „o sianie nienawiści”.

Deputowany partii rządzącej LREM Ludovic Mendes zaapelował z kolei o odbieranie dzieci rodzinom zradykalizowanym, aby uchronić je przed „praniem mózgów”.

źródło:

Zobacz więcej