RAPORT

Pogarda

Koronawirus. Irlandia z kolejnym lockdownem

Irlandia zmaga się z pandemią (fot. PAP/EPA/MARK MARLOW)
Irlandia zmaga się z pandemią (fot. PAP/EPA/MARK MARLOW)

Najnowsze

Popularne

Zamknięte restauracje, puby i te sklepy, które nie sprzedają podstawowych produktów – w Irlandii rozpoczął się drugi lockdown. Od północy obowiązują mniej więcej takie same zasady jak podczas pierwszej kwarantanny wprowadzonej pod koniec marca. Jedyny poważniejszy wyjątek to szkoły. Większość pozostanie otwarta.

COVID-19. Hiszpania zamawia szczepionkę, rozważa godzinę policyjną

Rząd Hiszpanii zakontraktował 31,5 mln sztuk szczepionki na Covid-19 – ogłosił minister zdrowia Salvador Illa. Zapowiedział równocześnie możliwość...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zamknięte zostaną wszystkie sklepy poza tymi, które sprzedają niezbędne towary, podobnie jak punkty usługowe. Puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos lub z dostawą.

Ludzie powinni nie oddalać się więcej niż 5 km od domu i wykonywać pracę zdalnie. Zakazane są spotkania z osobami z innych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych. Nieczynne są muzea, galerie, siłownie, obiekty rekreacyjne. Świątynie będą otwarte tylko do indywidualnych modlitw.

Rząd zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi projekt ustawy o karach finansowych dla łamiących przepisy. Zgodnie z propozycjami osoby, które bez ważnego powodu przemieszczają się na dalszą odległość niż 5 km od domu i te, które nie zasłaniają twarzy w sklepach, transporcie publicznym czy innych miejscach, gdzie jest to wymagane, będą mogły być ukarane grzywną w wysokości 60 euro.

Organizatorzy imprez domowych będą mogli być ukarani grzywną w wysokości 1 tys. euro i skazani na miesiąc więzienia, w przypadku drugiego przewinienia będzie to 1,5 tys. euro i trzy miesiące, a trzeciego – 2,5 tys. euro i sześć miesięcy.

W Irlandii w ostatniej dobie stwierdzono 13 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od połowy maja; wykryto 1269 zakażeń koronawirusem.

To drugi przypadek od początku października, by liczba zgonów była dwucyfrowa i pierwszy od połowy maja, by przekraczała 10. Jeśli chodzi o bilans zakażeń, jest on nieznacznie – o 14 – niższy od rekordu, który został zanotowany w niedzielę. Tym samym jest to siódmy kolejny dzień, w którym wykryto przynajmniej tysiąc nowych infekcji.

Całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł do 52 256 zachorowań i 1865 ofiar śmiertelnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej