RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włoski minister zdrowia: Sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna

Włochy zmagają się z drugą falą zakażeń (fot. PAP/EPA/JESSICA PASQUALON)

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza przyznał, że sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo poważna. – Trzeba powiedzieć szczerze, jak jest. Krzywa zakażeń rośnie – przyznał. W wywiadzie telewizyjnym wyraził przekonanie, że trzeba „podnieść poziom czujności”. Zaapelował do Włochów, by pozostali w domach, jeśli mogą.

Koronawirus. Irlandia wprowadza drugi lockdown

Od środy w Irlandii będzie obowiązywał piąty, najwyższy, poziom zagrożenia koronawirusem, co oznacza powrót – z nielicznymi wyjątkami – do takich...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Potrzebny jest jeszcze większy wysiłek każdego. W najbliższych godzinach należy podnieść poziom czujności – mówił minister. Tego dnia zanotowano ponad 10 800 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 69 osób. Wskazał, że wszelką aktywność można podzielić na tę niezbędną i na inną, którą „można przełożyć na później”.

Zapewnił o determinacji rządu, by rozwiązać obecny kryzys pandemiczny. Podkreślił, że narodowy system ochrony zdrowia jest obecnie silniejszy, bo przyjęto do pracy 33 tys. osób. – Produkujemy do 30 mln maseczek dziennie, to nie jest marzec – dodał odnosząc się po problemów ze środkami ochrony osobistej na początku kryzysu.

– – Remedium potrzebne jest od zaraz. Proszę, by unikać niepotrzebnego przemieszczania się, zbędnego wychodzenia z domu – wezwał Speranza. Jego zdaniem jest jeszcze „margines, by obniżyć krzywą” zakażeń.

Za „bardzo słuszne” minister Speranza uznał to, że lokalne władze podejmują decyzje o dodatkowych restrykcjach na tych obszarach, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna.

Regiony Lombardia i Kampania zapowiedziały wprowadzenie godziny policyjnej, a w Piemoncie zdecydowano o zamknięciu centrów handlowych w weekendy. Wyjątek stanowić będą sklepy spożywcze z artykułami pierwszej potrzeby i apteki.

źródło:

Zobacz więcej