RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prymas Polski poddał się testom na koronawirusa. Jest wynik

Metropolita gnieźnieński poddał się badaniu we wtorek 20 października w związku z kończącą się kwarantanną (fot. PAP/Waldemar Deska)

Prymas Polski abp Wojciech Polak ma ujemy wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowała we wtorek wieczorem archidiecezja gnieźnieńska. Metropolita gnieźnieński poddał się badaniu w związku z kończącą się kwarantanną.

Prymas Polski przebywa w kwarantannie domowej

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak przebywa na kwarantannie – poinformowała kuria archidiecezji gnieźnieńskiej. Prymas miał kontakt z biskupem...

zobacz więcej

W komunikacie opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych archidiecezja gnieźnieńska poinformowała, że prymas Polski abp Wojciech Polak otrzymał ujemy wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

– Metropolita gnieźnieński poddał się badaniu we wtorek 20 października w związku z kończącą się kwarantanną – podkreślono.

Prymas podziękował za wszystkie słowa wsparcia i zaapelował o „odpowiedzialność, solidarność i wzajemną troskę w tym trudnym i tak bolesnym dla wielu ludzi czasie”. Zapewnił także o „modlitwie za zmarłych, zakażonych, a także tych, którzy się nimi niestrudzenie opiekują”.

Prymas Polak trafił na kwarantannę po tym, jak badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały pozytywny wynik u bp. seniora Bogdana Wojtusia, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej.

Bp Wojtuś od soboty był hospitalizowany. We wtorek archidiecezja gnieźnieńska poinformowała o śmieci biskupa. Nie jest znany na razie terminu pogrzebu.

Nie żyje bp Bogdan Wojtuś. Miał koronawirusa

Nie żyje biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Duchowny miał 83 lata. Był zakażony koronawirusem.

zobacz więcej

Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 r. w Łąsku Wielkim k. Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. Pracę magisterską obronił w 1968 r. Stopień doktora teologii moralnej uzyskał w 1972 r.

Był wykładowcą teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W maju 1982 r. został mianowany rektorem seminarium.

24 września 1988 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 8 października tego samego roku sakry biskupiej udzielił mu prymas Polski kard. Józef Glemp.

We wtorek służby wojewody podały, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1187 osób w regionie. Stwierdzono pięć zgonów.

Od początku pandemii w Wielkopolsce zanotowano blisko 17 tys. zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło w regionie 431 osób. Wyzdrowiało 8004 chorych.

źródło:

Zobacz więcej