RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalia skazana za złe warunki w więzieniu

Były więzień skarżył się m.in. na zatłoczoną celę (fot. Shutterstock/kittirat roekburi)

Skazany na 6,5 roku za kradzież obywatel Rumunii wygrał przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu sprawę przeciwko Portugalii. Za niewygody, jakich doświadczył w trakcie odbywania wyroku, ETPCz zasądził odszkodowanie w wys. 14 tys. euro.

Narzekał na zimną kawę i starą konsolę. Breivik wygrał proces

Sprawca masakry na wyspie Utoya i w Oslo Anders Breivik otrzyma 331 tys. koron norweskich (ok. 155 tys. zł) odszkodowania. Mężczyzna oskarżył...

zobacz więcej

ETPCz uznał, że podczas odsiadywania wyroku w więzieniu w Porto Lonut-Marian Badulescu doświadczył „nieludzkiego traktowania” – informuje portugalskie radio Observador, donosząc o werdykcie trybunału.

Sędziowie stwierdzili, że wszystkie ze stawianych władzom Portugalii zarzutów dotyczących warunków odbywania kary są zgodne ze stanem faktycznym. Powołał się przy tym m.in. na orzeczenie portugalskiego rzecznika praw obywatelskich z 2017 r., w którym wskazano na trudne warunki sanitarne w zakładzie karnym w Porto.

W skardze do ETPCz obywatel Rumunii napisał, że podczas całego okresu odbywania kary przebywał w zatłoczonej i brudnej celi, gdzie „zimą było bardzo zimno, a latem bardzo gorąco”. Poskarżył się też na zbyt późne umożliwienie mu leczenia chorego zęba.

Takie warunki były nieludzkie i prowadzące do degradacji mojego zdrowia” – napisał Badulescu.

W komunikacie wydanym przez ETPCz napisano, że siedmiu sędziów trybunału „nie miało wątpliwości, iż cela, w której powód odbywał karę, była zatłoczona, a więźniowi przysługiwały w niej zaledwie 3 m kw.”.

źródło:
Zobacz więcej