RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Gryka” odzyskana. Dwukrotnie rabowany obraz wrócił do Polski [WIDEO]

Obraz wrócił do Polski po 74 latach (fot. PAP/Andrzej Lange)

Uroczystość przekazania Muzeum Narodowemu dwukrotnie zrabowanego obrazu „Gryka” Stanisława Masłowskiego przebiegła skromniej niż zwykle. Wzięło w niej udział zaledwie kilka osób. Obraz powrócił po 74 latach.

Pierwszy proces cywilny, w którym Polska odzyskała cenną stratę wojenną

XVI-wieczny obraz Abrahama Bloemaerta „Historia Apolla i Dafne”, utracony podczas II wojny i odzyskany przez MKiDN, przekazano Muzeum Narodowemu we...

zobacz więcej

Dzieło powstało w 1924 r. Po raz pierwszy zostało zrabowane w czasie II wojny światowej, ale Muzeum Narodowemu udało się je odzyskać. Potem obraz wypożyczono na tydzień do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. „Gryka” nie została jednak zwrócona naszemu państwu.

W tym roku dzieło pojawiło się na aukcji. Gdy osoba, która wystawiła obraz, poznała jego historię, postanowiła go zwrócić.

Odzyskiwaniem dzieł utraconych zajmuje się specjalny wydział w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak podkreślił szef resortu prof. Piotr Gliński, według bardzo oględnych szacunków Polska straciła w czasie II wojny światowej ok. pół miliona dzieł sztuki.

(fot. PAP/Andrzej Lange)

źródło:
Zobacz więcej