RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ustawa o eutanazji. Portugalczycy domagają się referendum

Z inicjatywą organizacji ogólnokrajowego referendum dot. eutanazji wyszła portugalska Federacja na Rzecz Życia (PFV), (fot. Shutterstock/sfam_photo)

Przeciwnicy legalizacji eutanazji przez parlament Portugalii skierowali list otwarty do deputowanych jednoizbowego Zgromadzenia Republiki z prośbą o umożliwienie organizacji referendum w tej kwestii. W dokumencie zatytułowanym „Słuchajcie narodu” napisali, że wybrani przez społeczeństwo politycy powinni szanować opinie swoich wyborców oraz dać im prawo do decydowania w sprawie tak istotnej jak legalizacja eutanazji.

Ustawa dot. eutanazji. Katolicy zbierają podpisy ws. referendum

Portugalscy katolicy kontynuują akcję zbierania podpisów pod referendum dotyczącym legalizacji eutanazji. Nie przerywają zbiórki, pomimo tego, że...

zobacz więcej

„Chodzi tu o bardzo ważną decyzję, w której zawierają się wartości zawarte w konstytucji demokratycznego państwa” – napisali autorzy listu otwartego skierowanego do portugalskich deputowanych.

Z inicjatywą organizacji ogólnokrajowego referendum wyszła portugalska Federacja na Rzecz Życia (PFV), której udało się zebrać pod obywatelskim projektem w tej sprawie 95,2 tys. podpisów. Zgodnie z deklaracjami władz PFV, plebiscyt miałby uchronić Portugalię przed próbą zatwierdzenia – w ramach ustawy przez zdominowany przez lewicę parlament – przepisów legalizujących tzw. śmierć wspomaganą.

Deputowani będą na ten temat debatować w czwartek na posiedzeniu plenarnym. Na piątek przewidziano głosowanie ws. referendum nt. eutanazji.

Przeciwko propozycji referendum ma zagłosować lewicowa partia PCP – podała agencja informacyjna Lusa, powołując się na źródło Portugalskiej Partii Komunistycznej. Chociaż partia ta jest przeciwna śmierci wspomaganej, to jednak nie chce wyrażać zgody na referenda w Portugalii. Jak wyjaśniała partia, chodzi jej o „kwestię spójności”, ponieważ już wcześniej nie chciała poprzeć dwóch innych konsultacji społecznych dot. aborcji.

W połowie września poparcie dla inicjatywy obywatelskiej w sprawie plebiscytu dotyczącego legalizacji eutanazji wyraził prezydent kraju Marcelo Rebelo de Sousa. Wskazał on na konieczność wsłuchania się w głos obywateli w tej kwestii.


źródło:
Zobacz więcej