RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieoficjalnie: Będzie drugi szpital tymczasowy w stolicy

Bezkolumnowa powierzchnia umożliwia dość szybką aranżację (fot. Shutterstock/Artur Bogacki)

Drugi szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstanie na warszawskiej Woli w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego – podał portal Wirtualna Polska. Budowę placówki nadzoruje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Czy szpitale polowe są budowane w odpowiednim czasie? Wirusolog odpowiada

Spóźniona (decyzja) to nie jest. (...) Trudno jest żądać, żeby COVID równomiernie występował we wszystkich miastach, województwach, powiatach, w...

zobacz więcej

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, pierwsze prace ruszyły we wtorek. Z informacji, do których dotarła Wirtualna Polska wynika, że o wyborze hali Expo zdecydowało kilka czynników.

„Przede wszystkim lokalizacja. Hala jest dogodnie skomunikowana, blisko jest trasa AK oraz wjazd na autostradę A2. Obiekt ma wysoki standard pomieszczeń, wszystkie media, odpowiednie warunki sanitarne, a także liczne systemy bezpieczeństwa pożarowego” – powiedział cytowany przez Wirtualną Polskę informator z otoczenia Kancelarii Premiera.

Zaletą obiektu ma być również architektura hal wystawienniczych. „Bezkolumnowa powierzchnia umożliwia dość szybką aranżację” – wskazał informator wp.pl.

Wsparcie dla medyków walczących z pandemią? Poseł KO: To marketing polityczny [WIDEO]

Głosami opozycji Sejm odroczył obrady do środy i do głosowania nad tzw. ustawą covidową dojdzie później. PiS mówi o obstrukcji parlamentarnej i...

zobacz więcej

Wirtualna Polska podkreśliła, że „obiekt dysponuje 4 halami, z których największa może pomieścić nawet 6,6 tys. osób”. „W dwóch przybudówkach znajdują się tam dwa węzły toalet i pomieszczenia pomocnicze. Hala posiada podziemny magazyn” – zaznaczył portal.

Zlecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zlecił premier Mateusz Morawiecki w minioną sobotę. Pierwszy z takich szpitali ma powstać w Warszawie – w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Jego budowa już się rozpoczęła. W pierwszym etapie szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ma dysponować 500 łóżkami, z czego 50 będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo ma być tam 1 tys. łóżek.

źródło:
Zobacz więcej